„Později mě zaměstnala příprava vánoční nadílky pro psí útulek a pak jsem vymýšlela, kde mohu ještě pomoci. Na stránkách pražské zoo jsem objevila, že odevzdáním vysloužilého mobilního telefonu lze přispět na záchranu goril v jejich přirozeném prostředí,“ sdělila.

Milovnici zvířat hned napadlo, že by mohla uspořádat sbírku mobilů v okrese, kde bydlí, aby umožnila přispět na gorily i mimopražským lidem. „Domluvila jsem sběrné místo v domažlickém květinářství Florinka u Jany Podpleské a v kadeřnictví v Klenčí pod Čerchovem u Lucky Špačkové. Popřípadě mohou lidé napsat i mně a domluvíme se na předání,“ řekla Apfelbeková.

Vysloužilé telefony mohou lidé nosit na uvedená místa až do konce března 2022.

S šířením myšlenky na pomoc gorilám a sběrem telefonů jí pomáhají kamarádky Lenka Sloupová a Lenka Červenková. „Holky už obraly o telefony všechny kolegy v práci,“ směje se Apfelbeková. Společnost REMA Systém za každý přístroj odevzdaný do sběrného kontejneru v pražské zoo převede deset korun na speciální sbírkové konto 'Pomáháme jim přežít', které podpoří kriticky ohrožené druhy goril a také strážce v biosférické rezervaci Dja v Kamerunu.

Na jaře plánuje Apfelbeková společně s kamarádkami a obecním úřadem v Trhanově uspořádat zájezd pro místní lidi, kteří by vybrané mobily osobně předali v pražské zoo.

Gorilám pomáhá pražská zoo ve spolupráci se společností REMA Systém už více než deset let.

A protože jeden z poddruhů goril je v Africe ohrožován i těžbou koltanu, který se používá právě při výrobě mobilních telefonů a další elektroniky, začaly mnohé zoologické zahrady ve světě na podporu těchto největších primátů se sběrem starých mobilních telefonů. „Recyklací koltanu obsaženého v mobilních telefonech se snižuje potřeba jeho primární těžby,“ vysvětlil David Vandrovec, generální ředitel společnosti REMA Systém, jak může gorilám pomoct právě sběr starých telefonů.

Telefony lze odevzdat i do kontejnerů přímo v pražské zoo, sběrné místo je také v ZOO Plzeň. (zun)