Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K. Špaček: Drž se při zdi a neutíkej, řekl mi v Mikulandské kamarád

Zámělíč, Praha – Náhoda udělala z obyvatele Domažlicka účastníka pochodu studentů, který zastavili 17. listopadu 1989 v Praze těžkooděnci.

16.11.2014
SDÍLEJ:

Karel Špaček.Foto: Deník/Milena Cibulková

Přímo v centru tohoto dění se ocitl tehdy 47letý RNDr. Karel Špaček ze Zámělíče u Poběžovic.

„Jsem člen Českomoravské společnosti pro poštovní historii a tehdy ve dnech 17. a 18. listopadu se v Praze slavily na památku zavedení poštovního spojení mezi Prahou a Vídní Dny poštovní historie. Měli jsme tam proto velkou sešlost," říká ke své přítomnosti v Praze v památné dny.

„Shodou okolností jsem navštívil 17. listopadu kolegu z tohoto spolku na přírodovědecké fakultě na Albertově, kde dělal asistenta. Doktor Bouška z katedry hydrogeologie byl současně můj spolužák ze studií, a protože další program společnosti byl až v sobotu, rozhodli jsme se, že se připojíme ke studentskému průvodu," popisuje.

„Šli jsme se studenty na Vyšehrad k Máchovu hrobu, tam položili květiny. Se svíčkami jsme pak šli po nábřeží a mezitím nás esenbáci dvakrát vrátili. Jednou to bylo ve Vyšehradské ulici, kde brutálně zmlátili redaktorku, o čemž se ale nikde nepíše. To jsem byl 10 metrů od toho. Pak se šlo kolem Národního divadla, kde nám pan Rösner kynul z okna," vybavuje si čtvrtstoletí staré zážitky.

S kamarádem pokračovali s průvodem na Národní třídu.

„Esenbáci tam ´přeřízli´ průvod při ústí ulice Karoliny Světlé. Já jsem měl tu kliku, nebo smůlu, že jsem byl asi v páté řadě. Hodinu jsme tam pak seděli na kolejích… Když potom mezi nás vlítli s obušky a se psy, všichni tamodtud začali utíkat Mikulandskou ulicí," vzpomíná Špaček.

Měl tehdy štěstí, že jeho ´průvodcem´ byl kolega znalý pražských poměrů.

„Míra měl zkušenosti z Palachova týdne a nabádal mne: ´Hele, drž se při zdi a neutíkej, my jsme starší, po nás nepůjdou.´ A měl pravdu. Řezali tam studenty a my jsme se odtamtud nějak vytratili," popisuje.

Měl tehdy větší strach o sebe a kamaráda, nebo o studenty? „Já musím přiznat, že to do dneška nevím. Strach jsem měl, to je jasné. Spíše jsem litoval ty mladé, které tam mlátili. Já jsem nedostal obuškem ani ránu, Míra také ne – měli jsme štěstí, šli hlavně po mladých," vysvětluje.

Pamatuje si ještě, na co v té chvíli myslel?

„To, co si myslím do dneška: Byla to svoloč, která něco takového vůči studentům dokázala," odpověděl.

Zajímalo nás, jak prožíval následující listopadové dny.

„Já je prožil na Václaváku, každý den jsem do Prahy jezdil, protože když už jsem zažil 17. listopad, nebylo možné další dny vynechat. Také jsem řečnil na náměstí v Domažlicích a pak i v Klatovech, nechtěl jsem si nechat pro sebe to, co jsem v Praze viděl na vlastní oči," konstatuje.

Víte o někom z regionu, kdo Listopad také prožil v hlavním městě?

„Pokud vím, bylo nás tam z Domažlicka dvanáct a neznal jsem zdaleka všechny, jen několik, ale nerad bych je jmenoval bez jejich vědomí. Mohu říci jen to, že dva už jsou po smrti," konstatoval Špaček.

Jak po čtvrtstoletí nahlíží na to, kam se naše republika a společnost dostala?

„Nelíbí se mi samozřejmě úplně všechno, ani tenkrát jsem si nedělal velké iluze. Co může člověk čekat v zemi, kde přes 40 let vládli komunisti?" odpověděl Špaček.

Pokud by věděl, co ho v Praze při průvodu se studenty čeká, šel by do něj znovu?

„Neváhal bych ani chvíli! A možná bych do všeho šel s větším interesem, s větší vervou," uvedl Deníku Špaček.

Vzápětí pak ještě dodal: „Dodnes, když vidím historické záběry, jak tam stáli proti studentům se štíty a pendreky, začínám se klepat, to přiznám. Pořád mám před očima scénu, jak si studenti podávají svíčky a dívka předává těžkooděncům kytku. To se stalo takových pět až sedm metrů přede mnou."

Autor: Milena Cibulková

16.11.2014
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení