Lidé odhazují všechno, co jim doma překáží, na místě nedaleko křižovatky cyklotras č. 2196 z Všerub do Kolovče, č. 2194 do Němčic a č. 2193 k Nevděku.

Již v červnu jsme poblíž stromu našli vyhozený nábytek, o měsíc později pak staré sedací soupravy, avšak jiné, než v době první návštěvy. A tak to je pořád dokola.

Vzhledem k tomu, že se jedná o katastrální území obce Kout na Šumavě, oslovili jsme tamního starostu.

„Je to problematické. Lidé nám tam vyvážejí různé věci, které musíme jako obec likvidovat. Naši pracovníci je rozebírají, konkrétně sedací soupravy, materiál dělí na dřevo a umělé součásti. Dřevo se na místě pálí, umělé věci vozíme do kontejneru, který máme v Koutě u čistírny odpadních vod,“ vylíčil nám situaci starosta Václav Duffek.

Dozvěděli jsme se, že v minulosti museli od památného stromu kromě sedacích souprav odvážet například i matrace. „S těmito věcmi je problém. Skládka v Libkově je nebere, takže je musíme vozit až k Horšovskému Týnu na skládku v Lazcích, což se obecní kase prodraží. Dá se říci, že od stromu vyvážíme každý týden multikáru odpadu,“ postěžoval si Duffek.

A co si o nepořádku myslí muž, jehož jsme nedaleko potkali? „Jsem tu každý rok na dovolené na rybách. Jezdím sem řadu let, neboť je tu krásné prostředí. Ten bordel kousek od pěkné rybářské vody – to už je slabší. Máte krásný kraj, čistý vzduch, místní by se měli nad tím zamyslet,“ řekl nám rybář Milan z Loun.