Opět na trasách nechyběli Jiří Lešek z Hostouně a Tomáš Nový z Černé Řeky, jehož manželka Jitka vyjela koňmo s poštou úplně poprvé. O fotografickou dokumentaci se postaral stejně jako vloni Viktor März ze Kdyně, jenž jezdcům zajišťoval i technické zázemí.

„K Pony Expressu jsem se dostal přes pana Leška, letos jsem jezdce z Domažlicka fotografoval potřetí. Doprovázel jsem jeho a Tomáše Nového autem s koňským vozíkem, protože na trasu je to od nás přes 200 km a koně se tam musejí převézt a odvézt zpět," vysvětluje März.

Zatímco loni jsme po akci zpovídali J. Leška, letos nám její průběh popsal T. Nový.

„Jel jsem s poštou potřetí, Jirka pošesté a moje žena si Pony Express vyzkoušela v sedle poprvé. S Jiřím Leškem jel ve dvojici greenhorn Jarda Sládek z Třemešného pod Přimdou. Po dobu tří let totiž musí ´zelenáči´ jet s někým ve dvojici. Až pak dostanou samostatnou trasu. Já jsem jel ve dvojici s Michalem Jílkem z jihočeské Besednice, manželka samozřejmě měla také kolegu," předesílá Nový s tím, že Jiří Lešek odjel letos Pony Express na Montym, Jarda Sládek na Waldovi, manželčin kůň se jmenuje Jimmy a sám osedlal hnědáka s výraznou lysinou – Merlotem.

Letošní český Ponny Express byl významný nejen tím, že byl v pořadí třicátý.

„Výjimečně se jelo hvězdicově. Jezdci vyjížděli například z Nizozemska přes Německo, další trasa vedla ze Slovenska přes Moravu. Naše jižní větev vedla z Rakouska do Suchdola nad Odrou, prakticky cíl všech větví, co se jezdí, byl v Suchdole. Tam byla oslava," popisuje Nový s tím, že zakončení v Suchodole, kde se nachází i muzeum Československého Pony Expressu, bylo moc hezké, stejně tak ukázky drezúry a další týkající se koní. „Doopravdy se vše povedlo, cením si toho, jak organizátoři vše připravili, určitě je to stálo spoustu času. Hlavně že všichni bez problémů dojeli do cíle," podotýká.

Jeho manželka Jitka jela Pony Express premiérově. Neměl o ni strach? „Spíš obavy z důvodu, že jí večer před startem změnili trasu. Ale jela ji se zkušeným jezdcem," odpovídá Nový s tím, že obavy měl ze své letošní trasy vedoucí Č. Budějovicemi.

„Budějovice se nedají nijak objet. Trasa je nebezpečná nejen pro koně, ale i pro jezdce. Kůň je na ni připravený, nakovaný, ale dlažba ve městě klouže a jezdec navíc neví, koho z řidičů co napadne. Musím ale motoristy pochválit, byli ohleduplní a většinou jeli pomalu za námi," říká Nový.

Pro něj byl letošní ročník výjimečný tím, že dostal na opasek mosaznou přezku se znakem akce. „Přezku dostáváte po absolvování tří ročníků, případně vám ji zapůjčí třetí rok na zkušenou. Když dobře odjedete, není problém s poštou, přezka vám zůstane," vysvětluje s tím, že přezka mu zůstala, a dodává: „Viktor März letos vstoupil do Pony Expressu jako organizátor, v jeho případě je nárok na přezku za 4 roky."

Pro zástupce Domažlicka dopadl letošní Pony Express na výbornou. Pouze kůň jednoho z kolegů si odřel v terénu nohu nad kopytem a bylo nutné mu ránu ošetřit. „Hovořil jsem s ním dnes telefonicky, jeho kůň už je naprosto v pořádku. Zranění nebylo velké. Co se týče pošty, již jsme převáželi, byla v sobotu předána České poště a ta ji v úterý v pořádku doručila," zakončil vyprávění Nový.