Jedním z iniciátorů akce je Václav Holý. Podle jeho názoru jde o velkou investici, o níž by měli rozhodnout přímo obyvatelé.

„Bylo by dobré, aby se lidé vyjádřili v referendu. Město nemá na výstavbu peníze, ale schválilo si osmdesátimilionový úvěr. Je otázka, jestli při současné situaci ve stavebnictví, kdy jdou ceny raketově nahoru, budou vůbec peníze stačit,“ přemítal Holý. Tvrdí, že v Horšovském Týně jsou důležitější věci, které je potřeba v současnosti řešit. Jde například o zlepšení dopravy, opravu školy či větší dostupnost lékařské péče. „Navíc bazén bude mít rozměry čtyři sta metrů čtverečních, což není moc, a v provozu bude tři měsíce,“ doplnil.

Se sbíráním podpisů začal Holý minulý týden. V Horšovském Týně podle sčítání lidu z roku 2011 žije necelých pět tisíc obyvatel. Iniciátoři potřebují podpisy alespoň dvaceti procent z nich. „Aktuálně máme asi deset procent. Myslím, že potřebný počet seženeme, protože odezva od lidí je opravdu velká. Referendum by mohlo být na podzim, kdy jsou parlamentní volby,“ nastínil.

Starosta Horšovského Týna Josef Holeček se domnívá, že přímé hlasování občanů o koupališti není dobrým nápadem. „Když už, referendum se mělo udělat na začátku, ne teď. Na posledním zastupitelstvu jsme schválili úvěr. Kromě toho je před vydáním územního a stavebního povolení. Za projektové dokumentace už jsme zaplatili přibližně čtyři miliony korun,“ upozornil Holeček.

Podle předběžných odhadů vyjde výstavba koupaliště na 75 milionů korun. Zastupitelé minulý týden odklepli osmdesátimilionový úvěr, a to na deset let. „Půjčky se nebojíme. Město nemá žádný dluh. V minulosti jsme si také půjčili a peníze jsme bez problémů splatili,“ konstatoval. Dodal, že rozpočet Horšovského Týna činí asi 230 milionů korun. Starosta rovněž zdůraznil, že na další důležité investice vedení města nezapomnělo. 

Koupaliště by mělo vyrůst v areálu někdejší čistírny odpadních vod. Kromě bazénu o rozměru 400 metrů čtverečních zde budou různá hřiště, občerstvení, šatny i zázemí pro plavčíka.