Zhruba před rokem ho od jisté smrti zachránil místní  soukromý zemědělec Jaroslav Polák. Jonatánova matka totiž uhynula při sečení pole. Ačkoliv odchovat takové mládě není vůbec jednoduchá věc, pan Polák s manželkou Vladěnou to dokázali a vypiplali ho doslova po dudlíku.

„Všichni tvrdili, že stejně zajde. Ale nám se ho naštěstí povedlo zachránit. Museli jsme ho naučit na flašku s dudlíkem, ale třeba i to, jak se vyprázdnit. Škrabali  jsme kolem ocásku tak dlouho, až se mu to povedlo,“ smějí se Polákovi.

Odchovat kolouška chtělo od Poláků hodně zapírání. Museli ho totiž krmit sedmkrát denně, a to ve dne i v noci, aby přežil. Jonatán dostával naředěné kravské mléko.

Když Jonatán dostatečně zesílil, vydával se poznat svět. Procházel se po obci a zakrátko se stal miláčkem místních.

„Nechá se hladit a nejvíce se mu to zamlouvá na parůžcích, kde má patrně svědící lýčí. Nakoukne do krámu s potravinami, dětem je kamarádem. No, jednoduše je to borec, ale borec je i pan Polák a jeho manželka za to, co dokázali. Pan Polák je soukromý zemědělec, a proto nemá ke zvířátkům daleko,“ řekl Milan Zajíc z Chodské Lhoty.

Dnes již téměř ročního Jonatána začalo více lákat jeho přirozené prostředí – les a pastviny. Narazit na něj není už tak jednoduché.
„Každé ráno, když vyháníme krávy na pastvu, se k nim přidá. Domů se vrátí, jen když se mu chce,“ dodávají Polákovi.