Vedení zámku v Horšovském Týně už několik let postupně pracuje na obnově takzvané jižní zahrady, dříve ošklivě zarostlé, s cílem vytvořit nové příjemné místo pro odpočinek přímo pod zámkem. Zdá se však, že v letošním roce se zahrada výraznějších úprav nedočká.

„Zaseli jsme trávu a čekáme, až vyroste, ale moc dalších úprav letos zřejmě neuděláme. Nejsou prostě peníze," říká kastelán Státního hradu a zámku Horšovský Týn Jan Rosendorfský. „Opravujeme průjezd u vchodu do zámku a tam se teď objevila řada komplikací, které navyšují cenu. A průjezd je pro nás letos prostě prioritou," vysvětluje.

Osazení jižní zahrady lavičkami tedy bude muset počkat do příštího roku, stejně jako zprovoznění kamenné barokní kašny. V další fázi pak vedení zámku plánuje opravit zídku s plotem, která odděluje zahradu od ulice.

Zatím nejvíce bylo do zahrady investováno v loňském roce, a to částkou 360 tisíc korun. Bylo postaveno nové oplocení s brankou jako budoucí přístup z parku. Na celé ploše byly zabudovány kovové obrubníky, oddělující travnaté plochy od cestiček ze směsi písku a jílovité hlíny.

Jižní zahrada, hlídaná i městským kamerovým systéme, se stane samostatným areálem, který se bude mimo určené hodiny zavírat.

„V parku se totiž setkáváme s neuvěřitelným vandalismem a přítomností drogově závislých," uvedl již dříve Rosendorfský.