Také letos se z parkoviště před městskou halou poblíž kaple sv. Linharta vydali na cestu městem lemovanou zástupy mnoha set diváků jezdci na koních a lidé na povozech, aby tak uctili památku sv. Linharta společnou jízdou – známý furthský Leonhardiritt.

„Letos se sjelo 344 koní, ale rekord to není, už jsme jich tu měli i více,“ dozvěděl se Deník od pořadatelů.

Když průvod prošel uličkami historického Furthu, zamířil na náměstí, kde přivital přítomné starosta Furthu im Wald Johannes Müller: „Vítám tu jezdce z Furthu i širokého okolí, vítám domácí diváky, přátele z Čech i zástupce tisku.“

Ve svém krátkém projevu předal veřejnosti pozdravy starostů z okolí. Ve Furthu jsme mezi diváky zahlédli i vzácného hosta, jímž byl Theo Zellner, prezident bavorského zemského sněmu, který dlouhá léta působil jako zemský rada v Chamu a stál při vzniku prvních přeshraničních projektů okresů Domažlice a Cham.

Po mši svaté sloužené tradičně pod širým nebem dostali odměnu i koně. Právě pro ně je každoročně pečen ´chléb svatého Linharta´ připomínající malé žemle. Posvěcený chléb má koním zaručit dobré zdraví a pohodu po celý následující rok.

„Jezdíme sem každý rok, je to nádherná podívaná,“ uvedla Deníku rodina z Domažlic. Mezi stovkami, možná i tisícovkami diváků však byli známí ´koňáci´ z Domažlicka. Mnozí z nich pořádají u nás Hubertovu jízdu či se účastní Jízdy sv. Linharta v Uhlišti. Shodli se v tom, že je úžasné, když se sejde tolik koní a povozů.

„Je obdivuhodné, že tady ve Furthu přijdou i stovky diváků. Nevím, jestli by jich přišlo tolik, pokud bychom pořádali něco podobného u nás,“ povzdechl si jeden z nich.

Jisté je, že letošní ´Leonhardiritt´ se vydařil, k čemuž přispělo i krásné počasí.

Obdivuhodná byla i krátká chvíle, která stačila k úklidu ulic od koňských ´koblížků´. Pracovní četa čítající dva metaře, šéfa a muže na malém zametacím voze dokázala furthské ulice uklidit bezprostředně po průvodu, tedy ještě dřív, než skončila mše a žehnání koním na náměstí.