Československý Pony Express je štafetová přeprava pošty na koních dle historického Pony Expressu, který jezdil v USA na začátku 70. let 19. století. V roce 1985 vyjel první jezdec 13. září ve čtyři hodiny ráno k uctění památky jezdců amerického Pony Expressu na 400 kilometrů dlouhou trasu ze Stříbrné Lhoty do Suchdola nad Odrou a zahájil tak tradici vzpomínkových jízd, jež se každoročně konají v srpnu. Nedávno se jí zúčastnili Jiří Lešek z Hostouně a Tomáš Nový z Černé Řeky. O Pony Expressu jsme hovořili s 48letým Jiřím Leškem.

Po kolikáté jste jel Pony Express a jak jste se k němu dostali?

Já jsem jel popáté a Tomáš podruhé. Western je moje dlouhodobé hobby, odmalička jezdím na vandry a pohybuji se kolem indiánů. Postupem času jsem se seznámil s lidmi, kteří dělají western na koních. U Dnešic na Plzeňsku je westernové město Halter Valley, kde jsem vstoupil do celorepublikové organizace WI – CZ. Sdružuje veškeré westernové aktivity v České republice, jsou tam indiáni, trapeři, zlatokopové, rodeoví jezdci i my jako Pony Express, prostě všechny zájmové skupiny zaměřené na Divoký západ. Jezdíme tam na víkendy odpočívat a odreagovat se od starostí. Z Domažlicka tam jezdím já, pak taky Libor Levora ze Kdyně. A vlastně tam jsem se k Pony Expressu dostal, ale až v době, kdy mé děti vyrostly a byl na to čas.

Co máte za úkol při Pony Expressu?

Jezdím jižní větev, která vede od rakouských hranic do Mníšku pod Brdy. S Tomášem jsme jeli trasu Sedlčany -Libčice, je to kolem pětadvaceti kilometrů.

Za jak dlouho ji ujedete?

To je různé, trvá nám to podle terénu, jak mají zemědělci posekáno a kudy se dá běžet. Jezdíme ji zpravidla kolem hodiny a půl.

Jezdíte při Pony Expressu pouze v terénu, nebo i po silnicích?

Po silnicích občas také musíme, protože trasa vede přes řeky, přes přehrady z jižních Čech ku Praze. Kopíruje velké řeky, občas potřebujeme přejet na jejich druhou stranu, takže musíme přes mosty. Na druhé straně jsou trasy, které vedou přes celé město. Jezdí je kamarádi z Českých Budějovic, kteří vlastně mají tři čtvrtiny trasy po asfaltu.

Řekla bych, že pro koně to není právě ideální, na asfaltu asi dostanou dost zabrat…

Koně na to musejí být připravení, dobře okovaní. V těchto případech je zajištěn i doprovod s majáky, takže to jde.

Na jakém koni jste jel letos vy?

Na českém teplokrevníkovi, kterého máme s kamarádem v Hostouni. Říkáme mu Bolek.

Na čem jel kolega?

Tomáš má křížence, jemuž říká Jack.

Kdy přesně jste na svůj úsek vyjížděli?

Měli jsme vyjíždět v úterý 20. srpna v půl osmé večer, ale všichni měli dobrý terén, takže se od rakouských hranic najely čtyři hodiny, proto jsme nakonec s Tomášem vyráželi ze Sedlčan ve čtyři odpoledne. Počasí jsme měli suprové, nepršelo, nebylo horko – úplná nádhera.

Jak jste dopravili koně do Sedlčan?

V přepravnících na koně. Tomáš už vyjel v neděli, utábořil se a projel si trasu. To my tak děláme, abychom věděli, co se za rok změnilo. Tuhle trasu jsem už jel několikrát, ale každý rok je jiná. Může se stát, že někde něco překopají nebo zasejí plodiny, přes které se jet nedá. On tu trasu projel v pondělí, abychom věděli, do čeho jdeme. Já potom přijel do Sedlčan v den, kdy jsme přebírali štafetu.

Zažil jste nyní nebo v minulosti nějaká překvapení či něco zvláštního? Jaká úskalí může cesta jezdcům přinést?

Úskalí? Nejhorší jsou noční jízdy. Při jednom ročníku jsem vyjížděl o půlnoci a to je náročnější. Jedete potmě neznámým terénem, který si sice projedete za světla, ale tma všechno změní. Dostanete různě větví v lese, nebo tak…

Kde letos mezinárodní Pony Express – tedy koňská pošta, začínal?

Letos se vyjíždělo ze Slovenska, dál se jela Morava, jižní větev, kterou jsem jel s Tomášem, vyjížděla z jižních Čech. Pak se třeba jede přes Německo do Holandska a následující rok se trasa otočí a začíná se v Holandsku.

Už víte, jak bude vypadat Pony Expres příští rok?

Samozřejmě už vím, že příští rok pojedeme v noci. Rád bych ještě zmínil, že jsou mezi námi lidi, ti starší, kteří si zajeli Pony Express v Americe.

Vážně? Víte, jaké to je přímo tam?

Úplně jiné než u nás, a to hlavně co se týče jezdců, kteří tam chtějí Pony Express jet. Tam je to tak, že si trasu, již chcete jet, musíte zaplatit.

Je to drahé?

Řekl bych, že pro našince ano, neboť tam je spousta zájemců. My jsme jeden čas neměli jezdce, takže jsme jezdili po jednom. V Americe je to jejich srdeční záležitost, ale když tam přijede cizinec, navíc účastník československého Pony Expressu, má právo jet ten americký. Zaplatí si určitý počet mílí, zpravidla tolik, na kolik má. Jsou mezi námi ti, kteří si část Pony Expressu v Americe za těchto podmínek odjeli.

Vy osobně jste tam nebyl?

Ne, ne (smích).

Co tomu brání?

Hlavně čas a trochu i finance. Ale už to mám promyšlené. Chtěl bych si účast na americkém Pony Expressu dát jako dárek k padesátinám. Udělám si, pokud zdraví dovolí, za dva roky výlet. Je to moje velká touha.