„Podívejte, už se nám vrátil,“ komentovala kolemjdoucí v centru Horšovského Týna výjev, kdy skupina mužů za pomoci jeřábu spouštěla sochu Krista na dřevěném kříži na tamní most.

Kříž se sochou, stojící přímo u silnice, poškodil zub času a především těžká nákladní doprava, město ho proto nechalo v létě minulého roku renovovat.

„Původně přišel pan Štěpán Horn s tím, že by kříž nově natřel, při bližším prozkoumání se ukázalo, že kříž je v hrozném stavu,“ uvedl tajemník městského úřadu Emil Hofman.

Renovaci poškozené sochy si vzal na starost pozlacovač Miroslav Zvonař z Meclova. Kristovo tělo ozinkoval, nanesl barevný podklad a pozlatil. S technickými prodlevami na soše pracoval kolem pěti měsíců. „Byl to náročný kousek, je to těžká litina, s křížem museli manipulovat tři lidé. Navíc jsem musel Ježíšovi svařit ruku, která byla úplně odtržená, protože byla nevhodně připevněna ke kříži,“ popsal Zvonař.

Zaroveň kovovými pláty stáhl kamenný podstavec, na kterém se objevily pukliny. „Kříž byl neodborně usazen ve velkém podstavci a mezery se vyplnily dřevenými klíny, které nabraly vodu a kamenný podstavec roztrhly,“ popsal Zvonař, který dřevěné klíny nahradil plastovými a do kamene vyvrtal dva drenážní otvory, kterými případná voda odteče.

Obnova vyšla město Horšovský Týn na přibližně 77 tisíc korun. „Byla to taková dobrovolnická práce. Já jsem zajistil dřevo na kříž, ale Josef Škopek nakonec sehnal lepší. Výrobu kříže si vzal na starost František Věneček, natřel ho Štěpán Horn,“ uvedl tajemník a zmínil i poděkování firmám Bytes Horšovský Týn a Stemont JS.

Kříž se na most vrátil po více než devíti měsících, jeho umístění oddálil příchod zimy.

Renovovaný kříž si pochvaluje i starosta města Josef Holeček „Je pěkný, kdo si pamatuje, jak vypadal předtím, ví, v jakém hrozném stavu byl,“ řekl Holeček. „Jenom aby vydržel, největší obavy máme samozřejmě z vandalismu,“ do­dal.

Návrat staronového kříže okamžitě zpozorovaly i desítky chodců. „Je moc pěkný, předtím si ho člověk skoro ani nevšiml, teď pěkně přitahuje pozornost,“ poznamenala kolemjdoucí Jana Mainerová.