Neděle v holýšovském Kulturním domě patřila již pátému ročníku celostátní speciální výstavy jezevčíků. Celkem 188 těchto čtyřnohých chlupáčů, což je podle pořadatelů ideální počet v těchto prostorách, oslnilo na tři stovky diváků.

Titul nejkrásnějšího psa výstavy získala letos fenka drsnosrstého jezevčíka standard Ebena od Kněžské skály majitele Michala Urbana. „Tato výstava se stala tradicí, kterou si vyžaduje chovatelská veřejnost,“ uvedl loňský ředitel a spoluzakladatel výstavy Tomáš Říha z holýšovské hájovny. „Svoji funkci jsem předal a letos jsem tu jako vystavovatel fenky Rysy od Vévody, která je shodou okolností dcerou nejkrásnějšího psa předloňské výstavy. Ačkoli je na výstavě poprvé, cití se tady velice dobře,“ řekl deníku Říha a dodal, že jezevčíky chová již 40 let a jeho pes je pro něj celoživotním partnerem.

K vidění zde bylo devět plemen jezevčíků, která se se od sebe rozlišují podle druhu srsti a velikosti. Největší zastoupení zde měli drsnosrstí standardní jezevčíci. Nechyběli však ani hladkosrstí, dlouhosrstí, trpasličí a králičí jezevčíci. Vystavované psy posuzovali čtyři rozhodčí a nebyl to zrovna jednoduchý úkol.

„Posuzuje se celkový vzhled, linie hřbetu a mechanika pohybu. Jezevčík je lovecký pes. Proto musí splnit tato kritéria, aby vydržel náročné podmínky při své práci. Letos jsou tu psi z celé republiky a také pět vystavovatelů ze sousedního Německa, což je země původu tohoto plemene,“ uvedl Radomír Krejčíř, předseda Klubu chovatelů jezevčíků České republiky.

Zatímco někteří pejsci už měli přehlídku za sebou a klidně odpočívali, jiní se museli na poslední chvíli ještě upravit. Svoji dlouhosrstou králičí fenku Jestru přijel na výstavu předvést i jedenáctiletý Martin Hanuš z Jílového u Prahy. „Jestra je na výstavě poprvé, protože je jí teprve půl roku. Jsem tu s rodiči. Dříve jsme vystavovaly Falsaru eupatrid, což byla také fenka, ale když jí bylo sedmnáct měsíců, tak nám umřela,“ svěřil se nám Martin Hanuš.