Ježčata Pepčata, dva kluci a jedna holka, se narodila koncem září loňského roku v koňském útulku v Mířkově.

Jejich rodiče zachránili obyvatelé statku již jako mláďata a pojmenovali je Pepa a Pepa. Že jeden z nich je ve skutečnosti ježčí holčička, zjistili, až když byla trojčata na světě.

Ježci se v zajetí množí jen vzácně a malí Pepíčci v mířkovském statku přes zimu rostli a nabírali sílu, aby nyní mohli být vypuštěni do volné přírody.
„Byli rostlí, už skoro velcí jako jejich rodiče,“ říká vedoucí mířkovského útulku Blanka Schröpferová, která se s rodinou o ježčata starala, krmila je a učila je lovit červíky.

Jeden z malých ježků se však vypuštění na svobodu již nedožil. Zakousla ho jeho vlastní matka.

„Byl takový neduživý a maminka poznala, že asi není dostatečně silný, aby dokázal přežít,“ vysvětluje Schröpferová. „Zní to drsně, ale tak to v přírodě funguje. Měli jsme v plánu malého začít dokrmovat kozím mlékem, aby nabral sílu, ale maminka to rozhodla za nás,“ dodává.

Zbylá dvojice ježčat pak dala statku sbohem a vydala se do divokých hvozdů Sedmihoří. „Původně jsme mysleli, že bychom je vypustili jenom na louku u statku, ale ježci, na to, jak jsou malí, mají poměrně velké teritorium – kolem jednoho hektaru. Tak jsme je raději vypustili do Sedmihoří, protože je tam klidná příroda a není tam žádný velký provoz,“ popsala vedoucí útulku.

Ježčata si nejprve pochutnala na troše masa a bobulích, které jim jejich páníčci připravili na rozloučenou, poté trochu prozkoumala okolí a nakonec se rozeběhla do volné přírody, nechávajíc své lidské ochránce daleko za sebou.

„Budou nám trochu chybět,“ přiznává Schröpferová. „Ale myslím, že dlouho bez malých ježčat nebudeme. Dospělí Pepíčci s námi zůstávají, protože ti už zdomácněli, jsou krmeni od mala a na nějaké lovení nejsou, spíš na kočičí a psí granule. A jelikož se zadařilo minulý rok, tak věřím, že i letos mezi nimi proběhnou nějaké milostné pletky a dočkáme se i dalších mladých. Myslím, že do budoucna budeme Sedmihoří vydatně zásobovat dalšími a dalšími ježky,“ dodala Blanka Schröpferová na závěr.