„Představujeme jednotku, která osvobodila jihozápadní Čechy. Mapujeme cestu, kde se americké jednotky v roce 1945 pohybovaly," řekl Mirek Seifert, jeden z jednadvaceti členů výpravy.

Jednotka se utábořila v Pasečnici na hřišti, kde strávila noc. „Vyrazili jsme z Terezína v pátek večer. Naše první zastávka byla v Dílích. Ráno pojedeme dál, ale nikdy dopředu nevíme kam, rozkazy jsou tajné.  Na cestě strávíme deset dní a ujedeme až tisíc kilometrů," pokračuje Seifert.

Nebyl to však jen výlet skupiny nadšenců, ale vše probíhalo po vojensku. Nechyběl proto nástup jednotky, hlášení podané veliteli ani rozkazy, které velitel jednotce uložil.

Místní mohli obdivovat nejen originální americká vojenská auta, jako obrněný transportér či vozy Willys a Dodge, ale také činnost ´vojáků´. „Snažíme se vše dělat tak, jak to bylo před lety. Máme dokonce i současné jídlo, které ovšem složením odpovídá tehdejšímu, přebalené do originálních obalů," vysvětluje Seifert.

Protože bylo zapotřebí opravit jedno z aut, aby se ráno jednotka mohla vydat na své další putování, přišla na řadu i benzínová elektrická centrála, jejíž pomocí si vyráběli vlastní proud.

Desetidenní putování je podle slov účastníků velmi náročné, ale zároveň je pro ně i velkým svátkem.

„Před časem s námi jezdil i kapitán Maynard Time, který velel jednotce, kterou představujeme. Bohužel vloni zemřel. Na jeho počest jsme upravili několik značek na autech," dodal Seifert.

Každý z účastníků měl při sobě identifikační průkaz s vlastní fotografií, otisky prstů, podepsanou samotným Maynardem Timem.

V pondělí odpoledne po nezbytném nástupu, podaném hlášení a vyslechnutí denního rozkazu zamířila jednotka přes Filipovu Horu, Mlýneček a dál ke Kdyni.