VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednota Orel Domažlice si připomene významné výročí

Domažlice – Letos je tomu 90 1et, co v našem městě byla založena jednota tehdy československého Orla. Zakládací listina nese datum 4. května 1924.

19.6.2014
SDÍLEJ:

JEDNOTA OREL DOMAŽLICE V ROCE 1925. Foto: archiv Orla

Prvním starostou jednoty byl zvolen p. Mikuláš Pinter, jako jednatel P. Otto Rájek. V roce 1925 byl na valné hromadě zvolen starostou Antonín Štrec. Z tohoto roku je také první společná fotografie členů Orla v klášterní zahradě. V klášteře také začínala činnost – ochotnické divadlo, loutkové divadlo a cvičení. Když už klášter nestačil, hrálo se proto na Střelnici (dnes Letní kino).

Od roku 1937 měl Orel vlastní budovu na Týnském předměstí č. 4 a veškerá činnost se přesunula tam. Zatímco ochotnické divadlo začalo působit v Lidovém domě, kde je dnes MKS.

Naším vzdělavatelem byl P. Václav Antony, arciděkan, který byl iniciátorem všech kulturních akcí. Tato činnost trvala až do roku 1942, kdy došlo k rozpuštění Orla fašisty.

Činnost naše jednota obnovila ihned po osvobození v květnu 1945. Pokračovali jsme tam, kde jsme byli přinuceni přestat. Vrátili nám i náš dům. Ale ne nadlouho. V roce 1948 došlo ke sloučení tělovýchovy, a tím Orel na dlouhých 41 let zanikl. Po listopadu 1989 přišla z ústředí Orla výzva: Obnovíte činnost: my jsme samozřejmě odpověděli: Ano!

Nejprve bylo pět zakládajících členů, pak se přidávali další. Ustavující schůze se konala v listopadu 1990 a naše jednota byla registrovaná jako v pořadí 100. v prosin­ci 1990.

Konečně přišel i čas vyndat prapor, dnes již stoletý, který byl po rozpuštění Orla v r. 1948 bezpečně uschován u bratra Hinterholzinge­ra.Činnost tedy byla obnovena.

Začali jsme turistikou, dále pokračovali cvičením. Od roku 1995 pořádáme pochod Kozinovo krajem, jenž měl dříve název Pochod za Kozinou. Spolu s KDU-ČSL pořádáme každý rok besídku k svátku matek. Od roku 2004 máme i novou klubovnu na na náměstí Mírů a o pět let později už jsme měli nový prapor.

Nezahálíme, máme za sebou již čtyři výstavy, sportujeme, pro děti připravujeme různé soutěže. Naše jednota žije! Vzpomínka na toto výročí bude 21. června v 10 hodin při mši svaté v klášterním kostele. Po ní bude ve farním sále v 11 hodin otevřena malá výstava. Odpoledne pak bude patřit dětem.

Za Jednotu Orel Domažlice Marie Maňasová

Autor: Redakce

Místo události:
19.6.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Domažlická dudácká muzika vystoupila ve Vatikánu.

Domažličtí muzikanti vystoupili ve Vatikánu

Radar. Ilustrační foto.

V Nové Vsi umístí radary

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Prostitutky zmizí nadobro i z Valchy

Domažlice – Poslední místo v katastru Domažlic, na kterém bylo vyhláškou tolerováno nabízení a poskytování sexuálních služeb, padlo.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Porvali se na večírku

Holýšov – Hned několikrát museli vyjíždět záchranáři a policisté do kulturního domu v Holýšově během noci z pátka 8. prosince na sobotu 9. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT