Ve městě však působí i samostatný oddíl SK Judo Poběžovice.

Poběžovický klub má mezi čtyřiceti a padesáti členy a navštěvují jej muži, ženy i žactvo.

„Snažíme se pracovat především s dětmi. Dorostenci často odchází z Poběžovic studovat školy například do Plzně. U nás jsou především děti z místní školy ve věku od šesti do čtrnácti let,“ uvedla hospodářka a jednatelka klubu Jana Kubíková.

Judisté trénují dvakrát až třikrát týdně v tělocvičně Základní školy Poběžovice.

„Školní tělocvična nám vyhovuje, protože nám ji město poskytuje k užívání z vlastní dobré vůle,“ objasnila jednatelka.

V roce 1998 se poběžovičtí judisté odpojili od tehdejšího sportovního klubu TJ Lokomotiva Poběžovice.

„Je pro nás výhodnější být zvlášť, sami si rozhodovat v otázce financí a hledat si vlastní sponzory. Naši judisté peníze totiž opravdu potřebují, protože často a pravidelně jezdíme na celou řadu soutěží,“ vysvětluje Kubíková. Kvůli nedostatku financí se poběžovičtí sportovci nemohli ani přihlásit do I. ligy ČR v judu, druhé nejvyšší soutěže v České republice, ve které loni v družstvu mužů skončili na 4. místě.

Významný a historický úspěch přinesla poběžovickým judistům i trenérka Jaroslava Záhořová, když získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy veteránů v Praze v kategorii žen ve věku 30-34 let ve váze do 57 kilogramů.

Judisté z Poběžovic jezdí na soutěže jednou až dvakrát za měsíc. Účastní se okresních, krajských i celonárodních turnajů především v západních a jižních Čechách. Soutěží od Dačic až po Cheb a nějakou cenu vždy přivezou. Trénink v Poběžovicích je totiž přísný a intenzivní.

„Trenéři Josef Kubík a Jaroslava Záhořová jsou nároční, vyžadují od svých svěřenců plné nasazení až dril,“ popisuje Kubíková.

Podle ní se tréninku v Poběžovickém klubu může věnovat pouze ten, kdo bere bojový sport opravdu vážně.

„Judisté musí vynikat jako osobnosti, nemohou spoléhat na spoluhráče a neschovají se za tým, jako třeba ve fotbale. Na žíněnce jede každý sám za sebe,“ tvrdí Kubíková s tím, že u juda je kromě dobré fyzičky nutné umět i přemýšlet. „Zjistili jsme, že děti, které se ve škole lépe učí, mají dobré známky, umí poslouchat a přemýšlet, jsou i lepší judisté,“ poznamenala jednatelka.