Čtyři vážná zranění, z nichž jedno bylo smrtelné, katapultovala město Domažlice na předposlední místo Indexu bezpečnosti.

„Index bezpečnosti České pojišťovny již od roku 2004 hodnotí bezpečnost 13 krajských a 59 okresních měst naší republiky. Vychází ze statistik dopravních nehod Policie České republiky a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách, a to ve vztahu k počtu obyvatel daných měst,“ vysvětluje výpočet Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí ČP.

A zatímco si v roce 2010 Domažlice vedly dobře a skončily spolu s dalšími dvěma okresními městy v devětapadesá­timístné tabulce na 1.-3. příčce, za rok 2011 byly vyhodnoceny na místě 58., tedy předposledním.

„V roce 2010 byla bez vážné nehody tři okresní města, ale ani jedno z nich nedokázalo tento výsledek zopakovat. Most se posunul na čtvrtou pozici, Rychnov nad Kněžnou skončil čtyřicátý a Domažlice se dokonce propadly až na předposlední místo, neboť na cca 11 tisíc obyvatel zde došlo ke čtyřem vážným zraněním, z nichž jedno bylo smrtelné,“ uvádí k umístění Domažlic mluvčí Zavoral s tím, že za poslední tři roky byla nejvyšší bezpečnost na silnicích města Tachov.

Policejní mluvčí Dagmar Brožová nám zprostředkovala názor šéfa dopravních policistů našeho okresu. „Z hlediska počtu dopravních nehod musím říct, že jejich počet je na obdobné úrovni. Předpokládám, že umístění vzniklo ve vztahu k následkům nehody, ke které došlo loni v lednu při výjezdu od vlakového nádraží, kde se střetlo osobní auto se sanitou,“ podotýká Dušan Petrůj, vedoucí Dopravního inspektorátu v Domažlicích.

Současně není přesvědčen o tom, že Index bezpečnosti stoprocentně mapuje dopravní situaci ve městě.

„Myslím si, že byť vychází z našich statistik, ne vždy odráží skutečnou realitu. Na příkladu Domažlic je jasné, že pád z čela tabulky bezpečnosti na samý konec zapříčinila jediná dopravní nehoda,“ uvádí šéf ´dopraváků´ Petrůj.

close NEHODA, která ovlivnila Index bezpečnosti. 19. ledna 2011 nedal u domažlického vlakového nádraží 80letý řidič-cizinec ve Škodě Octavia scount přednost sanitě ZZS jedoucí s blikajícími světly za pacientem do Kdyně. Cizinec zahynul a jeho dvě spolujezdkyně zoom_in

Podobně na stejný dokument nahlíží i předseda Komise pro dopravu, bezpečnost a prevenci kriminality při MěÚ Domažlice.

„Pokud jediná nehoda dokáže natolik ovlivnit celoroční Index bezpečnosti, je rozhodně něco špatně. Měla by být nastavena jiná kritéria. Index bezpečnosti, jak se mi jeví, neovlivňuje například počet nehod, které se sice na území města stanou, ale nedojde při nich k vážnému zranění či úmrtí,“ říká Milan Mrázek.

Glosa k tématu