Ačkoliv je jim teprve jedenáct let, čeká je soud. Dva chlapci ze školy v Klenčí pod Čerchovem šikanovali své slabší spolužáky.
Na možnou šikanu upozornila sama ředitelka Základní školy v Klenčí pod Čerchovem Jarmila Nováková.

Domažličtí policisté vyšetřovali případ během letních prázdnin. „Zjistili jsme, že dva nezletilí žáci šikanovali své spolužáky. Požadovali po nich peníze, svačiny, školní pomůcky a nutili je k různým drobným úkonům, například k mytí tabule nebo sbírání věcí ze země. Vyhrožovali jim přitom fyzickou újmou,“ sdělila tisková mluvčí domažlických policistů Vladislava Čejková. „V jednom případě také dokonce k fyzickému napadení došlo.“

Šikana na školách bývá bohužel častým jevem. Dohnání jejích viníků před soud už se ovšem tak často nevidí. „Tímto jednáním naplnili oba nezletilí skutkovou podstatu trestných činů Vydírání a Výtržnictví,“ vysvětlila Čejková s tím, že výsledky šetření postoupili policisté Okresnímu státnímu zastupitelství v Domažlicích s návrhem na zahájení soudního řízení.

S takovým řešením úplně souhlasí starosta Klenčí Karel Smutný. „Šikana je problém na spoustě škol a já s takovým, svým způsobem exemplárním řešením souhlasím. Pokud by se totiž proti šikaně nic nedělalo, přerostlo by nám to brzy přes hlavu. Výchova dětí z rodin je příšerná a kantoři v podstatě nic nesmí,“ sdělil Smutný a dodal, že pedagogický sbor klenečské školy snáší celou situace velmi těžce.

„Všichni se ohánějí právy dítěte, ale až po nás začnou naše děti střílet jako v Americe, budeme se divit. Už se svému velkému vzoru – USA dost přibližujeme!“ dodal klenečský starosta.

Soud, který se s oběma ´výtečníky´ uskuteční velmi brzy, může skončit i dosti drasticky.
„Ze zákona jim soud může uložit dohled probačního úředníka, terapeutický nebo obdobný program či nejtvrdší možnost – ochrannou výchovu,“ uvedl právnička Okresního zastupitelství v Domažlicích Marie Pekovičová s tím, že terapeutický program patrně nebude možné uložit. „V současné době nemáme v našem okrese žádný akreditovaný program pro nezletilou mládež. Ochranná výchova se ale ukládá jen v opravdu závažných případch, kdy jsou třeba v rodině velké problémy.“

Takto mladí provinilci zatím před domažlickým soudem kvůli šikanování nestanuli.

„Před rokem jsme tu měli obdobný případ, kdy své spolužáky ze třídy šikanovala parta školáků ze Staňkova. Jednalo se o dva starší patnácti let a čtyři nebo pět nezletilců. Začalo to v šesté třídě takovým spíše škádlením, ale postupem času to vygradovalo do opravdu ošklivé a kruté šikany. Sami viníci při šetření přiznávali, že už si kolikrát říkali, že je to až moc, ale když v tom ostatní neustávali, pokračovali také,“ popsala nedávný případ Pekovičová a dodala, že domažlický soud postupuje v případech trestné činnosti mládeže rychle. „Až přijde ustanovení opatrovníků obou chlapců, kteří musejí být z řad advokátů, půjde věc před soud. Pokud nedojde k odvolání, mohla by být celá věc do konce roku uzavřena,“ dodala právnička.

Viníci mohou skončit i v ústavu

√ Teprve jedenáctiletí chlapci ze školy v Klenčí pod Čerchovem by se za to, že šikanovali své spolužáky, mohli ocitnout dokonce v ústavu. K takto tvrdému opatření ale soudy přistupují jen výjimečně, hlavně v závažných případech, kdy je navíc rodina souzených výrazně nefunkční.

√ Dvěma hochům z klenečské školy hrozí jako trest nejspíš dohled probačního úředníka.