Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je důležité, aby slušní lidé věděli, že se slušnost vyplácí

Strýčkovice /ROZHOVOR/ - Jak vidí situaci poslanec Tomio Okamura, který se zúčastnil zasedání zastupitelstva ve Strýčkovicích.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Poslanec PČR Tomio Okamura zajel do Strýčkovic zjistit situaci v obci. Foto: Deník/Milena Cibulková

Ač bylo z Obecního úřadu v Srbicích rozesláno prohlášení starostky Markéty Kastnerové, v němž je citace ´Ráda bych tímto vyzvala všechny politické představitele, kteří se chystají navštívit Strýčkovice, aby od tohoto záměru ustoupili,´ na jednání zastupitelstva pořádané v této spádové vsi obce Srbice zamířil v pátek v podvečer poslanec Parlamentu ČR Tomio Okamura. Deník se zajímal o jeho názor na situaci.

Co říkáte přístupu zastupitelů k problematice, která tady ve Strýčkovicích je? Jak nahlížíte na prohlášení starostky?

Chci být férový. To znamená: Jsem tady poprvé, slyšel jsem prohlášení a skutečně nechci dělat rychlé soudy, neboť sám jsem občas obětí rychlých soudů a ve skutečnosti je to třeba jinak. V každém případě platí, že návštěva splnila to, co jsem od ní očekával.

Proč jste do této vsi přijel?

Nechtěl jsem soudit pouze ze zpráv z médií, chtěl jsem pohovořit s obětmi útoků – s oběma pány jsem mluvil – chtěl jsem si poslechnout zastupitele i občany, jak to cítí. Zjistit, jaká je skutečná situace, abychom se mohli pokusit připravit nějaká řešení.

Už víte, jak budete postupovat?

O tomto problému poinformuji samozřejmě ministra vnitra pana Chovance i paní ministryni pro práci a sociální věci. Byť jsme opozice, nebude to problém. Mám na ně mobilní spojení a je to závažná věc.

Je něco, co vás při dnešní návštěvě Strýčkovic překvapilo?

Přiznám se, že vzhledem k tomu, jaká je tu nálada mezi občany, mne překvapilo, že body jednání zastupitelstva nebyly seřazeny podle palčivosti a očekávání občanů. Ti lidé, kteří kolem mne seděli, byli značně nespokojení s pořadem schůze, protože očekávali, že první bod bude palčivý problém a ono se jednalo o vyhláškách a veřejné zeleni. Na jednání zastupitelstev jsem byl vícekrát, a v podstatě tam, kde cítí vedení obce, že se jedná o palčivý problém, dává se na program jako první. To z důvodu, aby o něm byl čas diskutovat a lidé se nedostali do časového tlaku. Řekl bych, že v tuto chvíli je na vedení obce vidět jistá bezradnost. Tímto zastupitele nekritizuji, ale právě proto jsem přijel, protože sám jsem z města, které má tento problém. A není prvoplánový, jak paní starostka naznačovala v prohlášení.

Co tím myslíte?

Já to u nás v Bystřici pod Hostýnem řeším už dlouhou dobu, setkal jsem se při přípravě Zákona o hmotné nouzi se starosty Šluknovska a byl jsem se zástupci romských sdružení na sídlišti Chanov a dalších místech. Snažím se vše o problémech zjišťovat přímo na místě. A ve Strýčkovicích? Řekněme si na rovinu, není normální, aby lidé – když to řeknu lidově – kteří údajně mají ´papíry na hlavu´, se volně pohybovali a ohrožovali ostatní. Zkusím prověřit, proč nejsou v nějakém detenčním ústavu. Aby ohrožovali někoho na zdraví a mlátili ho dřevěným hranolem, vyhrožovali mu smrtí – no promiňte, ale takoví lidé přece nemůžou chodit volně po ulici.

Čím je to, podle vás, je zapříčiněno?

Je tady určitá bázlivost státu. tady to svádíme na Romy, což je jedna věc, ale mně připadá, že tady do určité míry selhává stát, vláda a systém, který nastavují. Je nastaven tak, že ten, kdo je slušný a platí daně, je diskriminován těmi, kteří je neplatí a obtěžují. Sbírám zkušenosti z takových míst a potvrzuje se mi, že je to skutečně systémový problém. Není to o rasismu. Když tyto problémy nevyřešíme včas, bude tu skutečný rasismus. Je důležité rychle nastavit parametry tak, aby slušní lidé věděli, že slušnost se vyplácí, že se naopak nevyplácí neslušnost a parazitování.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
31.3.2014
SDÍLEJ:
Jan Doležel vystoupí v Klenčí.

Varhanní festival v Klenčí uzavře Jan Doležel

Ilustrační foto.

Kriminalisté obvinili pět dealerů pervitinu

Fanoušci jsou nároční, ale dokáží nás hlasitě ocenit

Mrákov – Hudební žně mají v tomto období fanoušci rockové muziky. Minulou sobotu si v mrákovském kulturním domě užili koncert kapel Dymytry a Komunál, v tu následující, 21. října tam od 20.30 hodin vystoupí kapela Kečup. Jedním z členů populární skupiny je zpěvák a kytarista Dan Dobiáš.

FOTO: Čeští i bavorští harmonikáři si v Loučimi zahráli společně

Loučim – V neděli 15. října odpoledne se v restauraci pana Matějky uskutečnilo další setkání přátel harmonik, tentokrát s hojnou bavorskou účastí nejen nástrojů, ale i obecenstva z okolí Degendorfu.

Zloděj ukradl ve Všerubech motorovou pilu

Všeruby – Neznámý pachatel v průběhu uplynulého měsíce ve Všerubech prošel neoploceným pozemkem ke kůlně, kde odstranil visací zámek zajišťující její dveře.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení