Návštěva Holandska před dvěma lety přivedla Nikol Kolesíkovou a jejího partnera Karla Nauše na nápad postavit si dům, kterých tam viděli několik.

„Je to necelý rok, co jsme se pevně rozhodli. Byli jsme předminulý rok s Nikolkou čtrnáct dní v Holandsku. Tam nás uchvátily právě dřevostavby. Jsou totiž nejen ekologické, ale i nízkoenergetické, navíc moc krásné. Tyhle stavby se nám moc líbí,“ řekl Deníku Nauš.

Mladá dvojice tvrdí, že se v počátku podporovala navzájem. „Taky nás podpořil můj tatínek,“ dodává Nikol.

Kousek od vidické návsi tak vzniká stavba, kterých se u nás zatím moc nevidí. Celodřevěná konstrukce je sama o sobě už umělecké dílo.

„Máme tesaře, ale pomáháme jim. Chceme, aby byl dům co nejdříve pod střechou. Do zimy, počítám tak do září, ho snad stihneme dokončit,“ říká Nikol.

„Do Vánoc určitě, už bachom je tam chtěli oslavit,“ doplňuje ji Karel.

Dodává, že do ekologického domu patří také ekologické topení. Mladá dvojice se rozhodla využívat energii ze vzduchu. Jejich domek bude proto vytápět tepelné čerpadlo, které bere energii ze vzduchu.

„Zezačátku jsem se mladým divil, že jdou do dřevěné stavby. Jsem totiž vyučený zedník a zedničinu dělám celý život. Myslel jsem, že dceři postavím dům, ale mladí se rozhodli jinak. Ale podporuji je, jak se dá. Dokonce se mi ten jejich nápad líbí. Jsem už zvědavý, jaký bude domek po dokončení,“ uvažuje otec Kolesík.

Mladí mají v současné době plnou hlavu stavby, na svatbu tedy prý zatím nemají ani pomyšlení.

„Nejprve doděláme domek, pak ho zařídíme a nastěhujeme se. Svatba bude. Doufejme, že příští rok na jaře,“ přemítá Karel Nauš a jeho partnerka Nikol Kolesíková souhlasně přikyvuje.