„Až se jaro zeptá, co jsme dělali v zimě, mohou kluci ze šestých tříd říct, že vyráběli ve škole budky pro zahradní ptáky,“ vysvětluje učitel Jaroslav Kupilík.

Na škole Komenského 17 mohou žáci navštěvovat nepovinný předmět technické činnosti. A právě při něm vyrobila osmnáctka kluků ze tří šestých tříd stejný počet budek pro ptáky. „Materiál, tedy odřezky ze své truhlárny, nám věnoval Karel Brantl z Mrákova,“ říká učitel.

Šesťáci z uvedené domažlické školy věnovali výrobě budek nepočítaně hodin. Vytvořit ptačí budku z odřezků dřeva tak, aby ptákům vyhovovala a splňovala všechny parametry, to dá práci.

„Vůbec nejsložitější při výrobě bylo správně na hotovou budku umístit panty, které umožní vyklápění střechy. Je tam proto, aby se budka dala pohodlně vyčistit,“ shodují se kluci.

„V podstatě vyrábíme ptačí budky každou zimu. Stále jsou potřeba a nikdy jich není dost,“ směje se učitel Kupilík a dodává, že kluci jsou šikovní a práce se dřevem je navíc i baví.

A kde ptáci nové budky osídlí? „Prakticky všude, kde naši žáci bydlí. Každý si tu svoji sám umístí na zahradě nebo v parku,“ zakončuje s tím, že ačkoliv mnohde leží sníh, je pravý čas, neboť v pondělí začínají jarní prázdniny.