Společně jsme vyrazili naším autobusem v 8:00 od hasičské zbrojnice. Počasí z počátku nevypadalo nic moc, pořád se schylovalo k dešti a byla zima. Postupně, ještě před začátkem soutěže, však vysvitlo sluníčko, a tak se závodilo veseleji.

Závodu se zúčastnila celkem tři družstva MH Poběžovice:

I. kategorie mladší:

Poběžovice I Barbora Kukačková, Lukáš Ticháček, Daniela Rozhonová

Poběžovice II Tomáš Merta, Kristýna Doktorová, Jakub Kliner

II. kategorie starší:

Poběžovice I Dominik Rozhon, Dana Beerová, Tomáš Prajzent

Závodilo se v těchto disciplínách:

• Vodorovné lano překonání 2 m dlouhého lana zavěšeného 1,80 m nad zemí.

• Zapojení požárního útoku mladší kategorie zapojovala pouze dopravní a útočné vedení, starší kategorie vše včetně savic.

• Určení technických prostředků přiřazení značek k jednotlivým technickým prostředkům.

• Štafeta hadic zapojení dvou hadic C a proudnice C.

• Kuželník závodník srážel pomocí hadice C 9 kuželek.

• Topografie topografické značky a zorientování mapy.

• Uzly.

Jak to celé probíhalo?

I když jsme disciplínu na vodorovném laně absolvovali poprvé, tak kromě jednoho zaškobrtnutí splnili všichni. Dále bych chtěl vyzdvihnout disciplínu určení technických prostředků, kde bylo vidět obrovské zlepšení oproti zimnímu srazu. Všechny naše děti určily prostředky bez ztráty jediného bodu! Dále zapojení požárního útoku, což jsme cvičili díky nemocím a počasí až na posledním kroužku před závody. Pár chybiček se vyskytlo u štafety hadic. Topografie, kde musíme ještě cvičit práci s busolou a uzle, to je naše zakletí. Na kroužku je všechny uvážeme bez problémů, ale na závodech udělá stres své. Tam bylo hodně chyb. No a kuželník musíme pořádně posilovat, abychom házeli s hadicí a ne hadice s námi.

Jak to ale celé dopadlo? Nad očekávání! V mladší kategorii se zúčastnilo celkem 33 družstev. Družstvo ve složení Barča Kukačková, Lukáš Ticháček a Dáda Rozhonová obsadilo konečné 6. místo! Za to jim patří velké uznání. Druhé družstvo mladších skončilo na 27. místě. Naši starší si také nevedli špatně, ale bohužel výkon stačil na 24. místo z celkových 30 družstev. Obě družstva tedy za sebou zanechali dalších šest týmů, což vůbec není špatný výsledek. Pokud budou naši mladí hasiči i nadále pokračovat v úsilí jako doteď, můžeme pomýšlet na přední příčky v dalších soutěžích. Byly to přeci jen teprve druhé závody. Odměnou pak byl pohár či palačinky pro každého závodníka, což zařídil formou sponzorského daru našemu sboru Jarda Kukačka. Jemu i našemu řidiči Jirkovi Timurovi patří velký dík!

Nyní nám nezbývá nic jiného, než dokončit naše nové hasičské hřiště, abychom mohli začít trénovat požární útoky a jiné disciplíny vyžadující větší prostor. Ještě nevíme, kdy se zúčastníme dalších závodů, ale zcela jistě to nebude dlouho trvat.

Čtenář reportér

Martin Kopecký, Poběžovice