Spolek Poběžovice-Ronsperg společně s městem Poběžovice a tamním MKIS pozval několik hostů ze země vycházejícího slunce, mezi nimiž nechyběl architekt Kanji Nomura, který navrhl a vybudoval poběžovickou zenovou zahradu.

V ní proběhl pracovní workshop s architektem Nomurou na téma Péče o japonské zahrady v Evropě a konkrétně v Poběžovicích. V zahradě se rovněž konal česko-japonský večer s živou hudbou, když Tatsuya Nakajima zahrál na japonský nástroj šamizen. Skladba vznikla přímo na místě jako výsledek hudebníkových pocitů z návštěvy.

Zahrada při této příležitosti obdržela jedinečný dar.

„Kolektiv tvůrců nám věnoval pravou japonskou kamennou lucernu, která byla zhotovena na míru našemu městu, jeho historii a současnosti,“ vysvětlili organizátoři ze spolku Poběžovice-Ronsperg. „Architekt Kanji Nomura lucernu projektoval a byla zhotovena předním japonským uměleckým kameníkem. Najdete na ní vyobrazení související s historií Poběžovic – vyobrazení biblického výjevu Jonáše a velryby, který můžete spatřit i na našem zámku a tzv. panevropský kříž, který připomíná Richarda Coudenhove-Kalergi, jež je nazýván otcem myšlenky Spojených národů evropských.“