Focení se věnuje asi čtyři roky, od doby, kdy se jí narodila holčička. Koupila si foťák a s dcerkou vždycky zkouší nanečisto, jak bude fotka vypadat. Naposledy třeba při focení s malými dravci.

Lidí, kteří poskytují dvaatřicetileté fotografce z Domažlic zvířata na focení, je hned několik. Lišku v okolí sice nikdo nemá, a tak nejbližší jezdí od Prahy nebo z Mladé Boleslavi, další je pak až na Moravě. Jedná se o ochočená divoká zvířata, která nemohla žít ve svém přirozeném prostředí z různých důvodů. Například liška jménem Corey přišla o maminku, a tak vyrůstala u myslivce, který o ni pečoval.

Zvířata při focení musí být vždycky přivázaná na vodítkách. „Když zpracovávám fotky, vodítka vždycky vyretušuji, aby nekazila estetický dojem,“ říká s úsměvem fotografka.

Liška se při focení plaší, utíká, jakmile zaznamená nějaké prudší pohyby. Stačí, když jde někdo okolo, ať už sám nebo se psem. „To samé je i s těmi vlky. Když zavětří zvěř, aby se neprojevily lovecké pudy,“ vysvětluje Němečková s tím, že v Poděvousech na Domažlicku je ještě jedna vlčí smečka, se kterou fotí. Spolupracuje i se sokolníkem Václavem Šporerem z Horšovského Týna.

„Amerického vlka vozí jedna paní od Chomutova. A to je pořádný vlk, takový velký černý,“ popisuje fotografka. Na focení jezdí i vlčí štěňata. „Ta samá paní, která sem jezdí s vlky, má i ovce Walliserské, které vypadají jako čerti. Jsou chundelaté a mají černý čumák. Děti se s nimi rády fotí,“ říká Němečková.

Se zvířaty fotí lidi nejvíce hodinu, aby zvířata nepřetěžovala. Jako lokalitu pro focení vybírá většinou lesy kolem Domažlic.

Vychovat lišku ale není jenom tak. Jsou dané přísné podmínky na chov od veterinární správy. Lišku je také nutné pořád socializovat, brát ji co nejvíce mezi lidi.

„Zjistila jsem, že lišky nemají moc rády chlapy. Liška, která sem jezdí s paní z Prahy, nemá například vůbec v oblibě muže. Také jsem myslela, že se dá liška naučit třeba na pamlsky, ale prý ne,“ vysvětluje fotografka.

Odměnou pro lišku je překvapivě drbání. Drbání na bříšku a pod krkem. Pak liška focení vydrží. A až v autě při odjezdu domů se v klidu nají, dostane granule nebo maso.

Když se jde člověk fotografovat s liškou, neměl by dělat prudké pohyby, moc se předtím nevonět, aby k němu liška vůbec šla. Nebrat si na sebe visací náušnice a řetízky, aby se za ně lištička nezachytila. Když se fotí děti, neměly by kolem zvířat moc pobíhat, aby se zvířata nevyplašila a chtěla vůbec při focení spolupracovat.

„Když mám čas, fotím někdy svatby, věnuji se rodinnému focení, zatím mám fotografování jako koníček,“ říká Němečková, která pracuje s fotoaparátem Canon EOS 6D Mark II s objektivem Sigma Art 135mm. Věnuje se i fantasy focení, na které má řadu zajímavých kostýmů. Šaty a doplňky půjčuje i na focení se zvířaty.