V tento den, kdy Česká republika slavila 100 leté výročí založení, se totiž stala stříbrnou medailistkou z Mistrovství světa v terénním triatlonu. Dějištěm šampionátu byl druhý největší Havajský ostrov Maui, kde se za slunečného, ale bahnitého dne vydalo na vytrvalostní výzvu přes 700 borců ze 44 zemí. Mezi nimi zazářila i svěřenkyně Evy Novákové a reprezentantka České republiky, která ve své věkové kategorii 20-24 let nestačila pouze na soupeřku z Francie.

POČASÍ NEPŘÁLO

Celá česká výprava odcestovala na vrcholnou akci kvůli aklimatizaci v novém prostředí a odlišném časovém pásmu již o několik dní dříve. „Vyzkoušeli jsme si tratě, okoukli zázemí, doladili formu, modlili se ať přestane pršet a závodní trať vyschne. Čím více se blížil start, přestali jsme slibované předpovědi věřit a mobilizovali především psychické síly. V tom mi nejvíce pomohl meeting s několikanásobným mistrem světa Nicolou Lebrunem,“ popsala finální přípravy před největší výzvou kariéry Brantlová.

Ve 23. ročníku MS v Xteřře čekalo třiadvacetiletou triatlonistku 1,5 kilometru drsného plavání na DT Fleming Beach, 30 kilometrů s bláznivou jízdou na horském kole a necelých 11 kilometrů běhu nakombinovaného mezi lesním pralesem a písčitou pláží. V den závodu organizátoři mimo jiné z místních amplionů hlásili, že vlny dosahují až do výšky 3 metrů, ale že ve vodě je dostatečný počet záchranářů, což mělo být jakousi útěchou.

„Před samotným startem se uskutečnil tradiční rituál místního starosty a šamana, který navodil tu pravou atmosféru. Poté již jsem se s vědomím podpory všech havajských bohů, kolegů z týmu a především lidí v Česku vydala na náročnou trať,“ vyhlašovala sebevědomě Brantlová.

NEBEZPEČNÉ VLNY I TUNY BAHNA

V 9:20 místního času se do rozbouřených vln vrhly všechny věkové zkupiny žen. Martyrium stylem – k bojce, zpět na břeh, průběh do další části – absolvovaly ženy celkem dvakrát. Když už se zdálo, že první disciplínu má Brantlová úspěšně za sebou, přivalila se obrovská vlna. „Tam se několik závodníků otočilo, jeden si dokonce zlomil ruku. Radši jsem si počkala až mě jedna přejede a pak až vyběhla do depa na 1.místě ze všech AG holek,“ přiblížila zajímavou situaci a taktiku Brantlová. Ta úvodní část zvládla za 25:30 a po úvodním depu vyrazila na cyklistickou část, která byla opravdu výživná. Brantlová v prudkém výjezdu po silnici předjíždela i několik chlapů. „Jeden mě dokonce vystrčil do bambusů. Najíždíme do terénu, kde se začíná lepit bahno a v prvním prudkém kopci všichni jdeme pěšky,“ přibližovala drsný trail odolná závodnice. Tunami bahna se závodnicí brodili do kopce i z kopce. Dosažený čas 2 hodin a 48 minut na 30 kilometrech v cyklistické části v podání úspěšné triatlonistky mluví za vše. S nástrahy brutální bikerské trati si ale nejlépe poradila Alizee Paties z Francie, která z vody vylézala až na 4. místě. Velkou stíhačkou se účastnice několika Světovýho pohárů v cross country dostala o sedm minut i před Brantlovou.

Bahnitá běžecká část začínala tříkilometrovým stoupáním, poté již se výběh střídal s rovinou, zhruba někam na metu šestého kilometru. I přes manko naše reprezentantka bitvu o vítězství v kategorii nevzdala a snažila se svoji sokyni dostihnout. To se nakonec ani v technickém seběhu či při brodění potoka nepovedlo, i když tři minuty na vítěznou Francouzku stáhla. Téměř 11 kilometrů zvládla za 62 minut a v cílové rovince již s úsměvem na rtech převzala českou vlajku a v celkovém čase 4:16:05 dokončila Xterru na krásném druhém místě v kategorii 20 – 24 let, čtvrtém mezi amatéry a v absolutním pořadí vybojovala 15. místo.

ŠTĚSTÍ A VYČERPÁNÍ

„Jsem absolutně šťastná a vyčerpaná. Nejtěžší závod, který jsem kdy absolvovala. Vážim si druhého místa, je to pro mě splněný sen. Na trati jsem nechala všechno a moc si to tady užívám. Je to pro mě nejsilnější zážitek v životě a tenhle ostrov je nejkrásnější místo na světě, kde jsem doposud byla. Tohle si chci rozhodně zopakovat,“ básnila s hrstí makadamiových oříšků v čokoládě v ruce Brantlová.

Výborný výsledek se kromě poctivého tréninku neobejde ani bez kvalitní podpory. Kromě bandy Xterra Czech, která spolupracovala přímo v dějišti šamiponátu, se studentka Západočeské univerzity mohla opřít i o podporu ze strany trenérky Novákové, Plzeňského kraje a dalších partnerů. Domažlický region byl reprezentován tím nejlepším možným způsobem a Brantlová má za sebou životní zkušenost.