O školách se často hovoří, že je tam živo jako v úle. A právě úl mohli vidět pěkně zblízka na dvoře Masarykovy základní školy tamní školáci. Zavítali totiž mezi ně včelaři Karel Strnad a Jan Veber. Naposledy jmenovaný představil vlastní nápad – Včelí okénko na cestách za dětmi.

„Moje ´Včelí okénko´ mělo v Klenčí svoji veřejnou premiéru. Společně s Karlem Strnadem ze včelařské organizace v Trhanově jsme navštívili školu v Klenčí a ukázali žákům prvního stupně život ve včelím úlu," vysvětluje 48letý včelař Veber.

Kvůli svému nápadu udělat osvětu mezi dětmi si pro tento účel dokonce pořídil speciální, dalo by se říct převozní úl.

„Nápad předvádět včely dětem se zrodil vloni, kdy jsem utrpěl úraz a byl kvůli tomu delší dobu mimo pracovní proces. Od něj nebylo daleko k realizaci, s níž mi pomohl a speciální úl, do kterého je vidět, vyrobil mistr truhlář Milan Kolář z Kolovče. Tehdy jsem si řekl, že včelařská populace stárne a děti znají včeličky pouze v tak, že přelétají z květu na květ," prozrazuje první impulsy Veber.

Právě kolovečský šikovný truhlář má velký podíl na tom, že klenečtí školáci, kteří určitě nebudou poslední, měli možnost vidět nejen hemžení v úlu; včelí královnu a vůbec vše, co je obvykle laickým lidským očím skryto.

„Za okénkem v tomto úlu žije svůj včelí život dvourámkový oddělek s mladou matkou, která je označena. Děti viděly včelky v bezpečí a zblízka. Mohly hledat včelí královnu a postupně ji našli skutečně všichni. Za odměnu pak dostali piškot s trochou čerstvého letošního medu," vypravuje autor nápadu.

„Kolega Karel Strnad děti seznámil s životem včel a s rozmanitou prací včelařů. Rovněž jim vysvětlil nezastupitelnou roli včel v přírodě," doplnil Veber.

Nadšení nebylo ten den jen na straně diváků.

„Děti měly spoustu zvídavých otázek, bylo na nich vidět, že je pozorování úlu baví. Pro mne to byl jeden z překrásných dárku, neboť jsem měl ten den právě narozeniny," zakončil včelař Veber s tím, že včelky byly posléze vráceny do svého trvalého bydliště – klasického úlu.

Jak popsali návštěvu včelařů školáci

V pondělí 9. června přišli pobesedovat do Masarykovy základní školy a Mateřské školy Klenčí pod Čerchovem zástupci Českého svazu včelařů z místní organizace z Trhanova – pánové Karel Strnad a Jan Veber. Jmenovaní seznámili žáky I. stupně naší školy s problematikou chovu včel v našem regionu.
Vyprávěli nám, že v úlu žije královna – matka, spolu s ní včelí samečci – trubci. Jejich jediným úkolem je oplodnit královnu. Po oplodnění hynou. Celý úl zabezpečují dělnice. Mladé dělnice čistí úl, starší krmí larvy a staví voskové plásty. Nejstarší dělnice sbírají pyl a nektar a vyrábějí med, kterým krmí larvy, trubce a královnu.

Plásty s medem z úlu pak vybírají včelaři. Všichni jsme obdivovali přenosný úl, kde byly stovky včel. Největší radost nám udělala ochutnávka medu. Někteří z nás si pro sladkou dobrotu přišli opakovaně. Za všechny spolužáky chceme p. Strnadovi a Weberovi poděkovat za velmi poutavou a poučnou besedu a možná pro některé z nás byla inspirací pro budoucí životní koníček.                                                                                                                                                     Eliška Johánková, Kamil Černý a Daniel Kuneš, 4. tř. Masarykova základní škola Klenčí p. Č.