VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako rodina jsme zpívali společně u stromečku

Staňkov – Duchovní staňkovské farnosti Wojciech Pelowski si s námi povídal o tom, jak vypadají Vánoce u faráře ve Staňkově a jak slaví svátky v jeho rodném Polsku.

23.12.2013
SDÍLEJ:

Staňkovský farář Wojciech Pelowski.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Jak vypadá Štědrý den a štědrovečerní večeře u faráře?
Štědrý den vypadá pracovně. Je třeba zkontrolovat, zda je všechno v kostele připravené na půlnoční, připravit kázání na půlnoční a na první svátek, konečně si také ozdobit stromeček na faře, zavolat mamince do Polska a popřát jí. Určitě přijde i spousta farníků s přáním, no a na závěr připravit něco k večeři. Setkáváme se s ostatními faráři, hlavně z okolí, každý přinese něco k jídlu a máme polskou večeři. Při té musí být na stole 12 chodů.

Jaké vánoční tradice a zvyky se dodržují v Polsku?
V Polsku se na Vánoce setkává cela rodina, všichni se slavnostně oblékají na štědrovečerní večeři, na stole je bílý ubrus a pod ním seno. Mladá děvčata, která nejsou vdaná, pak po večeři tahají jeho kousky, a která vytáhne nejdelší, ta se nejdříve vdá. Večeře začíná, když se na nebi ukáže první hvězda. Na začátku večeře se čte z Písma Svatého úryvek o narození Ježíše Krista. Pak si všichni si popřejí a omlouvají se za to, co bylo špatné. A podělíme se bílým oplatkem. Na stole je 12 chodů, a všechny bez masa. Hlavní chod je ryba. Šunky a klobásy se podávají až při prvním svátku. A každý musí z každého ochutnat. Po večeři se zpívají koledy a Mikuláš přináší dárky. Když není Mikuláš k dispozici, tak jsou dárky už pod stromečkem. Poté se sedí, povídá a pak je čas jít na půlnoční.

Stihl jste poznat už nějaké české vánoční zvyky? Zaujaly vás?
Co mě zaujalo tady? Že k večeři je řízek a bramborový salát. A že se peče hodně cukroví a to už po celý adventní čas. Samozřejmě, že tu máte zajímavé tradice, je to něco nového a jiného. Ale o tom to je – aby člověk poznával nové kultury i nové tradice.

Máte jako duchovní o Vánocích hodně práce, nebo svátky prožíváte v klidu?
Práce je právě dost. Odpočívají všichni kromě knězi. Není to možná vidět, ale samé přípravy zaberou hodně času. A sloužit mše ve studených kostelech, to není nic příjemného, a do toho vám někdy zamrzne voda i víno v kalichu. Je také hodně zpovědí a mnoho dalších věcí na zařizování.

Je nějaký významný rozdíl v tom, jak k vánočním svátkům a jejich významu přistupují Češi a jak Poláci?
Nějaké zvláštní rozdíly nejsou. V Polsku se chodí do kostela na mše svaté ve všechny sváteční dny, tady v Čechách moc ne. Hodně se navštěvují rodiny a přátelé, nosí si dárečky a tráví společně spoustu času. Do práce se nechodí, a proto je čas na návštěvy. V Polsku se také hodně navštěvují kostely i mimo mše svaté, lidé se dívají na krásné betlémy a zpívají u nich koledy.

Jaká příjemná vzpomínka se vám vybaví, když si vzpomenete na své Vánoce v dětství?
Jako rodina jsme po večeři společně krásně zpívali u stromečku, potom jsme ve 23 hodin chodili 2 km pěšky do kostela na půlnoční. Mělo to opravdu svoje kouzlo – procházka v noci a kolem nás bílá peřina sněhu. A vzpomínám si, že dárečky, ze kterých jsme měli jako děti obrovskou radost, nebyly žádné bohaté dárky – trochu bonbonů, nějaké ovoce, něco na oblečení. Ale moc nás to potěšilo.

Co by vám pod stromečkem udělalo největší radost nyní?
Přál bych si vždy plný kostel lidi, alespoň na nedělních mších svatých.

Na jakou akci byste věřící ze Staňkova rád o letošních Vánocích pozval?
Samozřejmě nemůže chybět půlnoční, kdy v našem staňkovském kostele zazní krásná Rybová mše. Také mše svatá na závěr roku může být krásným poděkováním Bohu za celý rok. A pak už je tříkrálová sbírka, do které se muže každý zapojit a otevřít svůj dům a srdce na pomoc druhým.
Příjemné Vánoce vám všem, milovaní, a ještě krásnější nový rok 2014.

Autor: Stanislav Šebek

23.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V úterý byl představen projekt, který pomůže zachovat odkryté zbytky staveb v zaniklé Lučině.
47

Stezku na Lučině začnou budovat na jaře

Domažlické seniory poučili o stravě i cvičení

Domažlické seniory poučili o stravě i cvičení

Kdyňští se dočkají moderní hasičské zbrojnice

Kdyně – V průběhu následujícího roku se obyvatelé Kdyně dočkají rozsáhlé rekonstrukce hasičské zbrojnice.

Na Vánoce se naladili v Německu

Klenčí pod Čerchovem – Zájezd na vánoční trhy do bavorského městečka Guteneck, které leží nedaleko našich hranic v okrese Schwandorf, uspořádal v sobotu 9. prosince Výbor pro kulturu a sport městyse Klenčí pod Čerchovem.

Ve Staňkově ukončili plesem letošní taneční

Staňkov - Ve Staňkově byl závěrečným plesem zakončen kurz tance a společenské výchovy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT