Děti byly rozděleny do pěti družin – Hobitů, Elfů, Trpaslíků, Rytířů Rohanu a Entů. Hned první den Bilbo oslavil své narozeniny, při nichž použil prsten moci, který jej udělal neviditelným. Při tom prsten ztratil a úkolem dětí bylo vydat se na dobrodružnou výpravu a prsten najít. To se všem družinám podařilo a musely prsten až do konce tábora opatrovat.

Během pobytu děti mimo jiné absolvovaly plavbu po velké řece Anduině, při které stavěly vory, na nichž převážely oheň, a soutěžily na raftech. Uskutečnila se i bitva pěti armád v podobě turnaje ve florbalu a v dalších sportech. Nechyběla ani návštěva lesa Lothórien, kde došlo k výuce uzlů, morseovky a lezení po lanové lávce. Děti zaujala i jízda Rohanských rytířů, při níž si vyrobily vlastní koně, na kterých svedly bitvu o Helmův žleb.

V průběhu tábora se uskutečnil i bivak, diskotéky, pozorování zvěře dalekohledem, noční hry a na závěri táborový oheň. Do ohně všechny družiny vhodily prsteny, které celý tábor opatrovaly. Mocný oheň je navždy zničil a v tu chvíli se nad táborem rozzářil ohňostroj.

Poslední den se uskutečnil slavnostní nástup všech účastníků, na kterém byl hlavní vedoucí Martin jako Aragorn pasován na krále Středozemě. Odměněny byly všechny družiny, hlavně vítězní Hobiti. Odměnu dále získali vítězové jednotlivých věkových kategorií – Oliver Mrkonja, Adam Pangrác, Martin Široký, Eva Haluzová, Ester Lorencová, Veronika Rýdlová a další, kteří se umístili na druhém a třetím místě.

Ceny předal místostarosta Domažlic Radek Wiesner. Oceněni byli i nejlepší dlouhodobí pionýrští pracovníci u příležitosti 30. výročí znovuobnovení činnosti Pionýra.

Autor: Jan Pangrác