Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žilo židům v Kolovči, 6. díl

Koloveč /Z HISTORIE/ - Přínášíme vám poslední díl seriálu o osudech židů v Kolovči.

20.2.2011
SDÍLEJ:

KOLOVEČ V ROCE 1920. Takto ho znal židovský rodák (1881), syn lékaře, fyzikální chemik a spisovatel Arnold Hahn. Byl trojnásobným doktorem, a to MUDr., PhDr. a chemie, již vystudoval v Berlíně.Od r. 1939 žil v Anglii, zemřel v Londýně 28. června 1963.. Foto: archiv městyse

Takzvané velké dějiny se promítají i do každodenního života kolovečských židů a ve zhuštěné podobě tak představují radosti, trápení či dilemata členů židovské obce, jejich rozmach a šťastné chvíle i tragédie. Představují typický model, jehož obdobu bychom našli nejen na Domažlicku, ale i jinde v Čechách. Detaily z historických pramenů ovšem koření ochutnávky z dějin kolovečských židů velmi specifickým kořením. Průmět dějin je ilustrován již zmínkou o první židovské rodině, která v obci na Domažlicku hledala klid, když atmosféra všeobecného omezování a oficiální i občanské šikany židů většinovou společností dosahovala ve městech a větších sídelních celků často nepříjemných rozměrů. Příznačné je i označení prvního žida, který do Kolovče přibyl i s rodinou kolem roku 1800, jako Šalamouna Schwartzkopfa, osoby izraelitské víry, chráněné bystřickým panstvím. Židé byli omezováni pokud šlo o místa pobytu, tak v oblasti sňatků, zakládání rodin i vzdělávání a podnikání.

I když se během 19. století prolamovaly ledy, až téměř do poloviny toho věku stále platila řada dosti tvrdých omezení. To se týkalo i židů v Kolovči a okolí. U židů z Kolovče často čteme, že je živil obchod, nejčastěji šlo o obchod podomní, později to byl i obchod s dobytkem, a když ve druhé polovině 19. století řada omezení – často i se staletou tradicí – padla, objevují se i první židovští podnikatelé a úspěšní obchodníci, továrníci, právníci či lékaři. V mikroprostoru Kolovče se to projevuje i nárůstem počtu členů židovské obce, jejichž počet kulminoval přibližně kolem poloviny 19. století. Později, s uvolněním restrikcí, židé odcházejí za lepšími příležitostmi do větších měst. Plné svobody se židé dočkali až po první světové válce v kontextu tzv. první republiky. I když v lidech byly stále zakořeněny předsudky a antisemitismus o sobě dával vědět alespoň v nadávkách. Jednou z nich byl i nenávistný výkřik: „Smradlavý žide!“ Tato nadávka sahá svým původem právě do časů, kdy židovští obchodníci tvrdě živili své rodiny podomním obchodem, často po rozsáhlých oblatech, kdy navštěvovali města a vesnice. Samozřejmě si nemohli dovolit luxus kvalitního ubytování či pravidelné hygieny. To se často podepsalo i na jejich vzhledu a většinová společnost dokázala tyto nedostatky velmi necitlivě vyhmátnout. Vše se ale změnilo, když špičkoví podnikatelé a odborníci mohli svobodně podnikat. Vilky či byty bohatých židovských podnikatelů naopak, i díky mezinárodním kontaktům a kosmopolitismu svých majitelů, nezřídka odrážely nejmodernější trendy „bytového designu“ i hygieny. Dnes si dovedeme jen stěží představit, že období relativní svobody všech židů u nás zaujímalo dobu pouhých sedmdesáti let, než ji krutě ukončily události z počátku druhé světové války a umocnil pozdější oficiální nezájem o židovské památky z doby po roce 1948.

Trendem té doby, času od druhé poloviny 19. století až do počátku druhé světové války, byla snaha části židovstva o asimilaci, splynutí s většinovou společností, v níž se mělo rozplynout i vše, co připomínalo omezení, antisemitismus i pronásledování z minulých staletí. Není divu, že mezi jmény těch, kdo zahynuli za císaře pána a jeho rodinu na bojištích první světové války, nalezneme i celou řadu židů z Kolovče a okolí. O Emilu Hahnovi, synu Eliáše Hahna z Úboče, víme, že byl po celou dobu první světové války na frontě. Zranili jej na ruce. Dostal se do ruského zajetí. Teprve po ruských revolučních událostech se postupně vrátil domů, a to přes vzdálený Vladivostok. Osud Rudolfa Schwartze z Kolovče byl mnohem smutnější. Narukoval do Uher, tedy prostoru dnešního Maďarska. Tam onemocněl a vrátil se domů, kde zemřel. Na vojně strávil celou válku i Julius Hutter, syn kolovečského Hynka Huttera. Otto Hutter, syn Šimona Huttera z Kolovče měl štěstí. Dostal se do ruského zajetí, z něhož se po skončení války vrátil ve zdraví domů. Otto Weisl si musel počátkem první světové války rvát zoufalstvím vlasy! Dokončoval právě jednoroční dobrovolný vojenský výcvik, z něhož mu již nebyl povolen návrat. Na vojně tak strávil šest a půl roku. Prošel rovněž všemi frontami. JUDr. Robert Frank z Kolovče narukoval do války v osmnácti letech. Stal se důstojníkem. Upadl do italského zajetí, odkud se živ a zdráv vrátil domů. Kolovečský rodák Karel Frank, který to dotáhl až na prokuristu náchodské pobočky Zemské banky, působil po dobu války jako důstojník u dragounů. Měl štěstí, z války se vrátil zdráv.

O útrapách války se ovšem přesvědčili i sami židé z Kolovče, když obec přijala sedmdesátku uprchlíků z Haliče, kteří do obce přibyli po karanténním pobytu v Uherském Hradišti. Značně zubožené obyvatele z malých obcí v oblasti Haliče ubytovali v sirkárně firmy Hutter. Přes všechnu péči mezi nimi propukla epidemie černých neštovic, na kterou zemřel devítiletý chlapec. Tito uprchlíci byli v sirkárně prakticky izolováni a směl je navštěvovat pouze lékař. Zemřelého hocha pohřbili na katolickém hřbitově v Kolovči.

V dalším pokračování seriálu si přiblížíme osudy židů na Kdyňsku.

Auto: David Růžička

Autor: Redakce

20.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Doležel vystoupí v Klenčí.

Varhanní festival v Klenčí uzavře Jan Doležel

Ilustrační foto.

Kriminalisté obvinili pět dealerů pervitinu

Fanoušci jsou nároční, ale dokáží nás hlasitě ocenit

Mrákov – Hudební žně mají v tomto období fanoušci rockové muziky. Minulou sobotu si v mrákovském kulturním domě užili koncert kapel Dymytry a Komunál, v tu následující, 21. října tam od 20.30 hodin vystoupí kapela Kečup. Jedním z členů populární skupiny je zpěvák a kytarista Dan Dobiáš.

FOTO: Čeští i bavorští harmonikáři si v Loučimi zahráli společně

Loučim – V neděli 15. října odpoledne se v restauraci pana Matějky uskutečnilo další setkání přátel harmonik, tentokrát s hojnou bavorskou účastí nejen nástrojů, ale i obecenstva z okolí Degendorfu.

Zloděj ukradl ve Všerubech motorovou pilu

Všeruby – Neznámý pachatel v průběhu uplynulého měsíce ve Všerubech prošel neoploceným pozemkem ke kůlně, kde odstranil visací zámek zajišťující její dveře.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení