V Dětském domově ve Staňkově žije v současnosti 38 dětí. Pouze část z nich tráví letní prázdniny u rodičů nebo příbuzných.

„K rodinám letos odjelo 16 dětí, v domově jich zůstalo 22. Některé děti zůstávají u rodičů jenom část prázdnin,“ uvedla ředitelka staňkovského domova Jana Koubová s tím, že někteří rodiče se snaží brát si děti domů co nejčastěji i na víkendy a svátky. Jiní si je z různých důvodů vzít nemohou. „Někteří rodiče nemají o své děti zájem vůbec, často ani o Vánocích. Tyto děti se snažíme co nejdříve umístit do náhradní rodinné péče,“ dodává Koubová.

Podle ní mnohdy není ani možné dítě domů pustit kvůli prostředí, ve kterém rodiče žijí. Často se jedná o velmi katastrofální podmínky.

„Naopak, již několikrát se nám stalo, že se dítě vrátilo z pobytu dříve. V jednom případě hned druhý den. Pokud se ozve, že už nechce být doma, jedeme pro něho,“ popisuje ředitelka.

Další možností, kromě trávení celého léta v domově, jsou letní tábory. Vedení staňkovského domova vždy pečlivě zvažuje, na jaký tábor své svěřence poslat. „Dětem se na táborech líbí, jen jednou přijely nespokojené, takže jsme je na tento tábor přestali posílat,“ připomíná Koubová. Přednost mají proto ty tábory, se kterými mají tradičně dobré zkušenosti a pozitivní ohlasy ze strany dětí.

Dětský domov jako příspěvkovou organizaci však při výběru tábora limituje finanční stránka.

„Ceny táborů jsou dost vysoké, financujeme je z provozních prostředků a ze sponzorských darů. Průměrná cena je kolem dvou a půl tisíce korun na dítě. Někde i více, záleží na délce tábora,“ vysvětluje Koubová.

Děti již navštívily například tábor v obci Hříběcí u Horní Cerekve, tábor pořádaný Červeným křížem na Rudolfově Pile, skautský tábor, tábor u Kralovic, a v polovině července bylo deset dětí na pobytu v Klenčí pod Čerchovem, kde bydlely na faře.

Ale ani ve staňkovském domově není o zábavu nouze. Děti se v létě hodně rekreují, sportují, koupají se, chodí na jahody, borůvky, pečou koláče, chodí na výlety a navštěvují svoje kamarády.

„V srpnu ještě pojede sedm dětí na festival Slámování do Červené Řečice a na týden také na aerobik s Hankou Kynychovou do Zlenic,“ vyjmenovává ředitelka. Děti čeká také výlet na hrad Rábí, do aquaparku v Horažďovicích, do zoologické zahrady v Praze a za koňmi do Svržna. Mezi zajímavé akce jistě patří návštěva Shakespearovských slavností v Praze, kam dětem z domova zajistila lístky Nadace manželů Klausových.