Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hvězdy zavedou Pavla Kůse až do Indie

Domažlice - Pavel Kůs v květnu úspěšně odmaturoval na Gymnáziu J. Š. Baara. Již tehdy byl mimořádně úspěšným účastníkem fyzikální a astronomické olympiády.

4.11.2016
SDÍLEJ:

PAVEL KŮS (první zleva) spolu s dalšími účastníky výběrového kola astronomické olympiády v Estonsku.Foto: archiv Pavla Kůse

Ve druhé jmenované soutěži ještě jako žák předposledního ročníku šestiletého studia dokonce reprezentoval Českou republiku v celosvětovém finále, které se uskutečnilo v Indonésii. Na tento úspěch se mu podařilo navázat i letos.

„Astronomická olympiáda je jednou z předmětových soutěží zastřešovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která je určena pro všechny žáky středních i základních škol, kteří projevují svůj zájem o astronomii a ostatní příbuzné obory nad rámec školních osnov. Protože se astronomie a astrofyzika na českých středních školách běžně nevyučuje, je astronomická olympiáda výborný a ojedinělý způsob jak žáky s tímto oborem blíže seznámit a některé z nich snad i na profesi astronoma nalákat," představil nám Pavel Kůs soutěž, v níž dosáhl tak vynikajících výsledků.

„O astronomické olympiádě jsem se poprvé dozvěděl od svých učitelů fyziky na gymnáziu. Už tou dobou jsem řešil fyzikální olympiádu, a protože se mi obě soutěže zdály být svou náplní blízké, rozhodl jsem se zapojit i do této soutěže a sám se na ni systematicky připravovat, samozřejmě s podporou svých učitelů na gymnáziu, kteří mi pro úspěšný začátek v této soutěži výrazně pomohli," přiblížil nám talentovaný student své první kroky v této soutěži.

„Astronomická olympiáda začíná školním kolem, odkud se postupuje rovnou do krajského kola, kde mají žáci na samostatné řešení úloh přes dva měsíce času. Osobně hodnotím úlohy jako velice nápadité a s důmyslným řešením. Zajímavá je zejména praktická část kola, kdy jdete ven skutečně měřit a pozorovat objekty noční oblohy," informoval nás Pavel Kůs a pokračoval: „ Úlohy celostátního kola pak bývají pochopitelně náročnější. Je nutné umět se přizpůsobit soutěžnímu tempu, protože řešit příklady nepřetržitě několik hodin není právě jednoduché. Vyšší kola soutěže jsou pak nabita svou vlastní atmosférou. Cítíte, jak všichni chtějí vyhrát, proto je dobré být maximálně připravený a nic nepodceňovat. Je důležité umět rychle reagovat na rozličné druhy a zadání problémů."

A jaký konkrétní přínos pro nadaného studenta může mít účast v této olympiádě? Na to má Pavel Kůs jednoznačnou odpověď: „Kdykoliv jsem se něčemu naučil, mohl jsem z toho těžit v následujících soutěžních ročnících, a to nejen v astronomické, ale i ve fyzikální olympiádě. Dokonce jsem svou středoškolskou odbornou činnost věnoval tématu simulace pohybu nebeských objektů. Koneckonců z nabytých znalostí čerpám dodnes na vysoké škole, kde studuji fyziku."

„Na základě výsledků celostátního kola nejvyšší kategorie, kde jsem obsadil 3. místo, jsem se společně se skupinou nejlepších řešitelů kvalifikoval do užšího výběrového kola. To se konalo v Estonsku, kde Češi a Estonci řešili stejné problémy. Jednalo se jak o teoretické úlohy, tak o úlohy na zpracování dat astronomických měření či orientaci na obloze. Nakonec jsem se umístil v postupující pětici a v průběhu prosince mě čeká celosvětové kolo této soutěže v Indii. Mám přibližnou představu, co by mne tam mohlo čekat, neboť jsem se tohoto kola soutěže účastnil již loni v Indonésii," přiblížil nám Pavel Kůs svoji cestu k dalšímu úspěchu.

Na závěr připojil ještě radu pro všechny žáky a studenty, kteří se chtějí prosadit v určitém oboru: „Je třeba mít pevné nervy a velký zápal pro věc! Pokud bude člověk vždycky spoléhat na své štěstí a na náhodu, nejspíše nikdy ničeho nedosáhne. Je za tím kus práce, než se dostanete na nejvyšší mety. To platí i v životě."

Jan Pek

Autor: Redakce

4.11.2016
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení