Dobrovolné sdružení chovatelů a přátel koní Domažlicka a Klatovska pořádalo v sobotu pátý ročník Hubertské jízdy, která už potřetí začínala v Mezholezích u Kdyně.

Na trasu dlouhou osm kilometrů, která vedla z Mezholez přes Černíkov do Staré Vsi, se vydalo deset jezdců sólo a deset povozů.
„Vloni jsme si cestu o tři kilometry zkrátili, vynechali jsme Černíkov, protože byla mnohem větší zima než dnes, dokonce poletoval už sníh. Letos to taky není žádná sláva, ale přece jen je o něco lépe,“ uvedl za pořadatele Václav Fišer z Úboče.

Koňáci ze Zahořan, Nové Vsi, Pasečnice, Filipovy Hory, Úboče a Tlumačova se před zhruba dvouhodinovou jízdou posilnili domácí polévkou, jitrničkami, klobáskami a dobrým grogem a označeni kokardami vyrazili na trasu. Zdobení jezdců se ujaly Anna Haisová ze Slavíkovic a Milena Votípková z Dolní Lhoty.
„Každý jezdec dostane kokardu, která je i památkou na letošní Hubertskou jízdu,“ řekly a dodaly, že se na trasu vydají spolu s ostatními.
„Pojedeme na voze. Pořádně jsme se oblékly, abychom nenastydly a byly čilé i večer,“ dodávají.

Letošní Hubertské jízdy se podle jednoho z místních měl zúčastnit i kdyňský farář Miroslav Kratochvíl, který měl se svou družinou přijet na koni z Loučimi, ale kvůli neplánovaným povinnostem nakonec přijet nemohl.

Po návratu do Mezholez čekala na všechny příjemně vytopená společenská místnost, horký gulášek, ale také soud, který potrestal všechny, již se na trase něčím provinili.


„Jde hlavně o legraci, ale tresty jsou opravdu tvrdé. Jedním z nejhorších je vypít sklenici mléka,“ říká Fišer.
V příjemné atmosféře a dobré náladě si všichni poseděli a zazpívali za doprovodu harmonikáře.