V úvodu je nutné říct, že v Mezholezích u Kdyně je na startu jízdy čekalo nejen něco pro zahřátí, ale manželé Fišerovi připravili i velice chutné občerstvení např. v podobě tlačenky, domácích párků a klobás či výborného uzeného.

Do Mezholez zavítali jak majitelé koňských povozů, tak i sóloví jezdci, kteří se posléze vydali na hon za liškou.

U jednoho z pořadatelů jsme zjišťovali, proč Hubertská jízda startuje právě v Mezholezích.

„To je jednoduché, líbí se nám tu. Je tady zajištěn prostor, dobré občerstvení, proto jsme zde jízdu zase udělali. Myslím si, že jsme tu asi popáté. Počasí by mělo být pěkné, to objednal pan farář, který také přijede. Pojedeme odtud na Starou Ves, kde bude občerstvení a přesedlání. Pak se jede zpět sem do Mezholez, večer bude hrát muzika a proběhne soud s hříšníky," smál se Václav Fišer z Úboče, který přijel s koňským povozem.

Po chvíli jsme mezi účastníky skutečně zaznamenali 64letého P. Miroslava Kratochvíla, správce kdyňské farnosti a okrskového vikáře domažlického vikariátu. Zajímalo nás, pokolikáté jede Hubertskou jízdu a co říká mlhavému počasí.

„Nemám sice spočteno, kolikátou Hubertskou jízdu dnes jedu. Premiéru tu má ale moje sedmiletá Julina, již jsem koupil jako tříletou, jezdíval jsem na jiných kobylách. A počasí? Bude dobré, přijde sluníčko," odpověděl Deníku P. Kratochvíl.

Do Mezholez dorazila pěkně po kopytě i parta koňáků z Chrastavic.

„Mlha byla hrozná, vůbec jsme nevěděli, kde jsme," uvedla Jana Mathauserová a pokračovala: „Přijelo nás šest, ale dnes jsme nevyjížděli z Chrastavic. Už včera jsme vyjeli do Brnířova, tam jsme přespali u kamaráda, protože je to blíž. Od nás bychom museli jet tak čtyři hodiny."

„Do Zdeslavi jsme se přivezli, odtamtud sem jsem už jel s kamarádem po kopytě," prozradil Ladislav Prosický z Jína, vísky u Švihova na Klatovsku.

„Jsem rád, že jste si vybrali naši vesnici, myslím, že tady máme dobré podmínky. Koně se tu mohou procházet, nikoho neruší a hodně místních lidí se přišlo podívat. Přeji vám, abyste se všichni pobavili, abyste si to užili, nedošlo ke zranění a abyste si uchovali vzpomínky na dnešní Hubertskou jízdu. Nevím, jestli se řekne ´Koni zdar!´, to asi bude jiné heslo, ale to já neznám. Přeji vám, ať se vám daří, ať jste spokojení a rádi se sem vracíte," promluvil k účastníkům jízdy starosta obce Václav Němeček.

Jako liška byl pořadateli jízdy vybrán Radek Janda, psy představovali Čáň a Zína. Poté už se všichni vydali směrem na Starou Ves.