Na odstraňování ptačích hnízd z autosalonu v Plzeňské ulici v Horšovském Týně upozornil redakci neznámý čtenář, který tvrdil, že je zaměstnanci ´sestřelují´. Majitel autosalonu Jindřich Levý, který se odpovědi na otázku, zda je uvedená informace pravdivá, nebránil, se ovšem ´udání´ dost divil.

„Je to nesmysl, celá hnízda jsme odstraňovali na podzim, když vlaštovky odletěly. Abychom jim v dalším hnízdění zabránili, pořídili jsme celkem za pět tisíc korun takové fáborky pod okapy. Příliš to ale nepomohlo, a tak průběžně odstraňujeme jejich pokusy o další hnízda,“ vysvětlil Levý. Pracovník autosalonu Miroslav Dostál se jako myslivec v zákoně, který se ochrany ptactva týká, vyzná. „Podle zákona se mohou hnízda zpěvných ptáků odstraňovat, samozřejmě v době, než ptáci zahnízdí. Netýká se to jen vlaštovek, ale i dalších druhů ptáků,“ sdělil Dostál.

Skutečnost, že na odstraňování hnízd někdo upozornil nyní, Levý příliš nechápe. „Hnízd jsme se zbavovali už na podzim. Teď jen průběžně kontrolujeme objekt a když se někde začínají objevovat, odškrabujeme ty nálepy ze žebříku pomocí dlouhého bidla. Komu tohle naše počínání vadí, nevím, ale asi by se mu nelíbilo, kdyby k nám přišel a cestou dovnitř do salonu na něj ze střechy spadlo vlaštovčí hovínko. Měli jsme tu s tím velké problémy a to, co děláme, není v rozporu se zákonem.“

Na Odboru životního prostředí Městského úřadu v Horšovském Týně se stížností na likvidování vlaštovčích hnízd ještě nikdy nezabývali. „Kolegyně, která má na starost ochranu životního prostředí, se tím bude určitě zabývat. V podobných případech se věc musí nejprve prošetřit a pak až můžeme říct, jak se dá postupovat,“ sdělila vedoucí odboru Jitka Fialová.

„Otázkou pro mne je, proč osoba, které údajné likvidování hnízd vadilo, nekontaktovala rovnou odbor životního prostřed nebo ochránce přírody, ale obrátila se na novináře. Šlo jí skutečně o záchranu vlaštovčích hnízd nebo nás chce jen poškodit?“ přemítal Levý a dodal, že z podobného obvinění s kolegy strach nemají, protože svědomí mají v tomto směru čisté. „Hnízda, ve kterých už ptáci zahnízdili,