Gotická kaple v horšovskotýnském hradu a zámku je běžnou součástí prohlídky. Ovšem středeční dopolední skupina turistů měla klasickou prohlídku zpestřenou. Česká televize tady totiž natáčela díl o Janu Milíčovi z Kroměříže, který použije do vzdělávacího dokumentárního cyklu Duchovní kořeny Evropy – Světci a Svědci.

Režiséra s celým týmem přivítal na nádvoří správce hradu a zámku Jan Rosendorfský a celou skupinu zavedl do kaple. Ta je ze tří, které na světě existují, nejlépe zdobená. „Tady bychom dali světlo a natočíme i fresky na stěnách. Je to přesně to, co potřebujeme,“ začal hned nahlas uvažovat režisér Jaroslav Hovorka. „Je zde krásný chládek, bude se dobře pracovat,“ říkal spokojeně kameraman Peter Beňa. Nejdůležitější na celém natáčení je podle něj správně oltář v kapli nasvítit a také vhodně umístit kameru. „Moc dlouho na oltář raději nesviťte, protože není v dobrém stavu,“ upozorňuje televizní štáb správce zámku.

Ten se skutečně snažil vše urychlit a při natáčení samotných záběrů nikdo ani nedutal. „Až to tady dokončíme, natočíme ještě několik záběrů kostela sv. Petra a Pavla a potom odjíždíme do Horšova, kde je kostel Všech svatých,“ uvedl v přestávce, kdy se do kaple nahrnula početná skupina zvědavých turistů, režisér.

„V horšovském kostele je krásný interiér, ale kostel svatého Petra a Pavla je v rekonstrukci, tam toho asi moc nenatočíte,“ upozorňuje režiséra Rosendorfský. Díl dokumentárního cyklu z našeho regionu, který trvá patnáct minut, diváci uvidí v neděli 26. srpna na programu ČT 2 v 19 hodin a jeho opakování potom ještě ve středu 29. srpna kolem poledne. V pořadu bude hovořit profesor František Šmahel, Peter Morée a Pavel Trojan.