Právě oto už dlouho usilovali členové Kulturní komise při Městském kulturním zařízení v H. Týně. „Můžeme to jen přivítat. Už dlouho sleduji jak se projevují nájezdy vandalů. V zimě došlo u třetího zastavení k ulomení ruky, a to byl takový ´poslední´ podnět, který rozhodl,“ uvedl předseda komise Václav Kuneš s tím, že není znám vlastník významné kulturní památky.

„Město křížovou cestu v evidenci nemá a nikdo jiný se k ní nehlásí.“ Přesto se město rozhodlo jednat. „Sochy chátrají, ale hlavním důvodem jejich zhoršujícího se stavu, je vandalismus. Tomu chceme zabránit tím, že je přemístíme do interiéru kostela kapucínského kláštera,“ uvedl starosta H. Týna Josef Holeček.

„V budoucnu bychom zde chtěli vybudovat lapidárium, kde by našly důstojný prostor i další sochy z území města.“ Místo soch křížové cesty přijdou na podstavce patrně prosé dřevěné kříže s cedulkami, které budou informovat o tom, jaké zastavení na místě bylo. „Kopie soch by byly drahé a otázkou je, jak dlouho by před vandaly obstály,“ dodal Kuneš