„Je to tady moc hezké a dětem se tady líbí a dobře pracuje,“ řekla spokojeně učitelka žáků Jitka Korecká, která se podobně postiženým dětem věnuje několik let.

„Prakticky je to můj velký koníček. Nejprve jsem pracovala ve výchovném ústavu v Hostouni a poté jsem dostala od ředitelky horošovskotýnské školy Zdeňky Paterové nabídku pracovat tady a tu jsem hned přijala.“

Možnost přihlásit se ke studiu jednoletého oboru měli žáci od 19 do 26 let. „Všichni jsou moc šikovní a pracují svědomitě. Učím je pracovat s hlínou úplně od začátku. Výhodou je, že tady přímo v prostorách máme i vlastní pec. Tu využívají i děti nebo dospělí, které vedu na keramických kroužcích,“ vysvětluje.

Pětici studentů dělá společnost fenka černého labradora Cita, která každý den doprovází na cestě do školy Hynka Kazdu z Trhanova. „Je to zlatý pejsek. Když tady jeden den není, tak už se všichni ptají, co se s ní stalo,“ říká s úsměvem paní učitelka a děti při tom jednohlasně přikyvují.

„Je to velice pěkná dílna, ve které si žáci s paní učitelkou vytváří moc příjemnou atmosféru,“ hodnotí výuku praktického výcviku ředitelka školy Zdeňka Paterová. V současné době děti pracují na výrobcích pro vánoční výstavu. Dekorační předměty s podzimními motivy mají již připravené.

Veřejnosti budou představeny 22. října v Městském kulturním středisku v Horšovském Týně. Výstava se zde uskuteční k příležitosti 15. výročí od založení horšovskotýnské školy. Mimo práci handicapovaných budou představeny práce dalších žáků. „Tímto samozřejmě všechny srdečně zveme,“ dodala na závěr Korecká s tím, že určitě stojí za to, přijít se podívat.