Pokud nezačne pršet, hrozí velké sucho. Už nyní je jasné, že spodní vody je velmi málo. Oči k obloze proto zvedají zahrádkáři, lesáci i zemědělci.
„Sucho nám umožnilo zasít jarní ječmen. Vloni jsme seli až 16. dubna, což je špatně. Jisté ale je, že spodní vody je málo. Poslední výraznější srážky byly vloni v květnu a v červnu. Od té doby vlastně pořádně nepršelo. Pro zajímavost můžu říci, že v prosinci spadlo 9 milimetrů srážek, v lednu také, a v únoru dokonce jen dva milimetry. To je voda, která když spadne na zem, hned se odpaří. Nicméně rostliny, které zatím nejsou v plné vegetaci, vláhu k životu mají. Začne se však oteplovat, a pokud nezačne pršet, nastane problém,“ řekl agronom ZOD Mrákov Václav Kůstka.
Sucho může nadělat problémy i v lesích.
„Ze sucha máme opravdu velké obavy. Pokud nezačne v březnu a v dubnu výrazněji pršet, hrozí ztráty na nově vysázených porostech. Další pokles spodních vod pak oslabí smrky, což je živná půda pro rozvoj kůrovce. V lesních studánkách zatím voda je, pouze však díky tomu, že v prosinci, kdy něco málo sněhu napadlo, si les dokázal nějakou vláhu zadržet,“ řekl ředitel domažlických městských lesů Jan Benda.
Protože letošní zima byla skoupá i na silnější mrazy, bez úhony přezimovala většina chorob a škůdců. To dělá vrásky na čela zahrádkářům.
„Je nutno hned od začátku vegetace počítat s výrazným infekčním tlakem zahradních chorob, jako je strupovitost jádrovin i peckovin, hnědé padlí angreštové, rez hrušňová, padlí, mšice, svilušky a další. To bude klást větší nároky na ochranu zahradních kultur, ať už mechanickou, nebo chemickou,“ uvedl Jan Hinterholzinger, předseda Českého zahrádkářského svazu.
Rok od roku jsou stále větší metlou nejen pro zahrádkáře, ale i zemědělce slimáci. I těm dala letošní teplá zima zelenou. „Slimáci přezimují ve formě vajíček. Při normálních zimách dospělci vymrznou. Letos ale přezimovali i dospělci a začnou škodit hned zpočátku vegetace. Zbavit se jich můžeme sběrem po dešti, brzy ráno, nebo pomocí různých lapačů, jako jsou nádoby s pivem, piliny, popel. Tyto metody jsou účinné pouze, když je sucho,“ radí Hinterholzinger a dodává: „Protože srážek bylo během zimy opravdu málo, zásoby spodní vody jsou malé. Na zahrádkách by se to v prvé řadě projevilo u jehličnanů a stálezelených rostlin, protože ty vypařovaly celou zimu. Ty bude dobré alespoň 1x za 14 dní důkladně zalít. Také broskvoně, meruňky a časně kvetoucí okrasné keře si to zaslouží.“
Podle meteorologů nás v nejbližších dnech žádné srážky nečekají.
„Pršet nebude. Naopak čekají nás velmi slunečné dny,“ prozradila Marta Suchá z plzeňského hydrometeorologického ústavu.