Novou obecně závaznou vyhlášku o výherních hracích přístrojích (VHP) projednají dnes odpoledne domažličtí zastupitelé. Má stanovit čas a místa, kde budou moci být provozovány.

Nový předpis nahradí stávající vyhlášku tak, aby odrážela nově platný zákon, který obcím stanovuje větší podíl z výnosů hazardního byznysu. Původní snahy o co nejrychlejší stažení automatů z města brzdí možný vysoký příjem do městské pokladny.

„Podle předběžných odhadů by se mohlo jednat o šestnáct milionů korun ročně,“ uvedl starosta Miroslav Mach (SPMD). Do současnosti město získávalo zhruba tři miliony ročně.

Podle dříve platného zákona firmy provozující výherní přístroje museli části výdělku odvádět na dobročinné účely. Podporovaly tak zdravotnické, školní či sociální zařízení.

„Na město tak přechází určitá morální povinnost těmto organizacím tuto pomoc nahradit,“ připomíná Mach s tím, že vedení radnice nemá přesnou představu, v jaké přesné výši dřívější příspěvky do místních organizací a spolků mířily.

„Za nově přicházející peníze se dá udělat mnoho investic ve veřejném prostoru. Například v oblasti úspory energií. Mohli bychom pořídit například sluneční elektrárny na střechy zimního stadionu, bazénu i obou základních škol,“ dává příklad starosta. Náklady na jedno zařízení činí zhruba 1,5 milionu korun, roční úspora za nákup energie pro jeden objekt by se pohybovala okolo 300 tisíc korun.

„Pokud dojde k úplnému zákazu, budu muset podnikání ukončit a propustit své tři zaměstnace,“ uvedl jeden z provozovatelů herny s VHP, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Zastupitelé tak dnes musí rozhodnout, zda se Domažlice vydají cestou postupného útlumu automatů, či jejich radikálního zákazu, či ponechání současného stavu.

„Definitivní stanovisko za naši stranu nemáme, rozhodneme se po koaličních jednáních,“ konstatoval místostarosta Karel Štípek (SPMD).
Podobně je na tom sociální demokracie. „Šestnáct milionů korun ročně je skutečně nezanedbatelná částka, konečné stanovisko prozatím nemáme,“ uvedl místostarosta Vítězslav Brody (ČSSD) s tím, že osobně by se přikláněl k zákazu VHP v Domažlicích.

„Jednou z priorit zůstává vytěsnění přístrojů z historického centra města a okolí škol,“ doplnila radní Jitka Heřmanová (ČSSD).

Radikálnější postoj má opoziční ODS. „Považujeme hazard za semeniště řady problémů, které škodí nejen občanům a městu, ale i celé společnosti. Případné prostředky, které může přinést do městské kasy, nikdy nemůžou vynahradit všechny problémy a negativa s tím spojené,“ uvedl po pondělním jednání místního sdružení ODS jeho předseda Václav Pelnář a doplnil: „Jsme pro úplný zákaz s nejbližší možnou platností, to znamená od roku 2013.“
„Podpoříme navrhovanou vyhlášku, protože ihned alespoň reguluje tato hrací zařízení. V tomto případě je lepší alespoň regulace než nic,“ doplnil zastupitel Pavel Wolf (ODS).

„Do zastupitelstva předložíme návrh, aby byla zkrácena provozní doba do druhé hodiny ranní,“ představil konkrétní opatření zastupitel Jan Pangrác (KSČM). Návrh vyhlášky počítá s provozní dobou VHP od 15 do 7 hodin.

„Nejsme pro okamžité zrušení všech zařízení v Domažlicích ze dvou důvodů – majitelé do podnikání investovali svůj kapitál a dále se jedná o nemalý zdroj peněz do městské pokladny, který může pomoci rozvoji sportu a neziskových organizací,“ shrnul postoj KSČM Pangrác.