Pokud zaprší, houby ještě porostou, tvrdí někteří houbaři. Podle jejich slov je kvůli nedostatku vláhy podhoubí hodně suché. Jestli zaprší, může se podhoubí ještě oživit. Teploty od patnácti do dvaceti stupňů Celsia popoženou k růstu podzimní houby, jako jsou třeba podhříbky, babky nebo václavky.

„Letošní houbařská sezona byla atypická už od samého začátku. První hřiby jsem hravě našla už v květnu a že nebude všechno, jak má, mě utvrdilo, když jsem už na začátku července našla podzimní houby, jako jsou třeba václavky,” říká vášnivá houbařka Marie Mužíková ze Všepadel. Protože zdejší lesy zná jak své boty a houbaření je její vášní, nemůže si na letos na nedostatek hub stěžovat.


„Já přinesu houby domů vždycky, mám svá místa, kde rostou, i když je jich málo jako letos. Kdo taková místa nezná, hodně se tentokrát nachodil. Houby se letos nesbíraly, ale hledaly,” dodává Mužíková s tím, že na určitých místech se i nyní dají najít lišky a hřiby koloděje.


Houbaření se věnuje i Jan Drbal z Klenčí. „Naposledy jsem byl minulou neděli a přinesl jsem půl igelitky modráků, dokonce hříbků a také babek. Ještě určitě půjdu,“ říká.


Na houby chodí velice rád také Stanislav Šatek mladší z Kouta na Šumavě.
„Pokud rostou, je to paráda, sbírám hodně druhů. V úterý jsem vyrazil na václavky, ale našel jsem hřiby kováře. Líbí se mi, pokud rostou houby přímo u cesty a nemusím lítat po lese,“ směje se houbař.


„Mívám svoje místa v lesích u Drahotína a Pivoně. Letos je taková divná sezona. Zatím mám nasušeno jen trochu hříbků do polévky,“ konstatovala Marie Kvapilíková a přemýšlí: „Snad bude říjen více deštivý a bude tak důvod se do lesa pro houby znovu vydat.“

Rájem pro houbaře je bezpochyby také oblast Sedmihoří, kam chodí i Blanka Schröpferová z Mířkova. „Houby tady už nerostou, bylo dost sucho,“ říká. „V srpnu jsme sbírali, ale oproti loňsku to letos bylo slabé,“ tvrdí houbařka s tím, že věří, když zaprší, mohla by se ještě nějaká ta houba objevit. „Ale už je dost zima, takže myslím, že žádný velký houbový výbuch nás už letos nečeká.“


A jak se na možnost dalšího houbaření dívá ředitel Domažlických městských lesů? „Dnes už hlásí od 700 metrů sněhové přeháňky, takže si myslím, že je houbám pro letošek konec,“ odpověděl Jan Benda.

(seb, job, mic)