Prodloužený víkend vylákal do lesů mnohé houbaře. Většinou ale zažili zklamání, i přes částečně deštivé počasí posledních dní se zatím houbové žně nekonají.

„Byl jsem v sobotu v lese v Sedmihoří. Myslel jsem, že když předtím pršelo, pár hub najdu, ale přišel jsem domů s prázdnou," popsal houbař Jaroslav Herold.
„V minulém týdnu začaly růst čirůvky májovky. Vyskytují se pod listnatými stromy – duby, lípami či buky, na krajích lesů," vypozoroval amatérský mykolog Pavel Kolda z Domažlic.

Zároveň upozorňuje na možnou záměnu této houby s její smrtelně jedovatou ´kolegyní´ : „Na stejných stanovištích a ve stejném období roste i vláknice začervenalá. Obsahuje 500krát více jedu muskarinu než muchomůrka červená," varuje. Rozlišovacím znamením je ostrá moučná vůně, kterou se vyznačuje čirůvka. „Má také zhuštěné bílé lupeny, které vypadají jako zavřená knížka," dodává Kolda.

„V neděli jsem vyrazil do lesa na svá místa s tím, že by pod borovými stromy mohly začít růst hřiby kováři, ale zatím nic. V lese je sice z uplynulých dnů vlhko, ale vítr vlhkost postupně vyfoukává. Na hřibovité houby si tedy ještě zhruba dva týdny počkáme," prognózuje Kolda.

„Chtělo by to, aby přes den byly teploty mezi 20 a 22°C a v noci okolo deseti," popisuje ideální podmínky, které by podpořily výrazný růst hub.
Připomněl také, že v dubnu mohli houbaři najít kačenky české, které poměrně dost rostly ve spadaném listí pod jasany, osikami či devětsilem.