Kolem třicítky hřibů našel při své vycházce v okolí Dílů v minulém týdnu tamní obyvatel Vlastimil Jílek.

„Našel jsem je na okraji lesa, blízko potoka," prozradil houbař. „Přímo v lese zatím bohužel nic nebylo. Jsou to první houby, které jsem letos našel, i když jsem se letos do lesa vydal už třikrát," dodal s tím, že z úlovku již první den udělal řízky, následně byla houbovka a zbytek dal usušit.

Od jeho úlovku už několikrát opět zapršelo a předpokládané teplejší počasí oproti posledním dnům dává houbařům o tomto víkendu velkou šanci na alespoň částečné naplnění košíků.

„Pro růst hub je ideální vlhké počasí po několik dní a teploty lehce nad 20 stupňů," říká amatérský mykolog Pavel Kolda z Domažlic.

„Srážky v jakékoliv formě jsou vítané. Houby mohou růst za přispění mlh, ranní rosy i samotných dešťů," dodal.

„V posledních dnech se objevují hřibovité houby, našel jsem i klouzky a lišky," popisuje Jan Holcát, který vyrazil do Sedmihoří.

Mnozí houbaři vyráží do svých oblíbených lokalit autem. Někteří ale nerespektují dopravní značky zakazující vjezd do lesa.

„Kde značky chybí, platí nejen obecný zákaz vjezdu do lesa, ale i zákaz parkování v lese," varuje domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová před případnými postihy.

„Za přestupek v rámci obecného užívání lesa může uložit orgán státní správy lesů podle lesního zákona pokutu až do výše 5 000 korun," připomenul před časem Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR.

Policisté vydali i preventivní rady pro pohyb v lese.
„Doporučujeme především dát o svém úmyslu vydat se houbařit někomu vědět. Je důležité mít u sebe nabitý telefon, aby mohla případně ztracená osoba zavolat o pomoc. Je důležité zavolat co nejdříve, nečekat třeba až do stmívání," radí mluvčí.

„Při bloudění je dobré orientovat se podle nějakého bodu v krajině. Policisté pak spolupracují s pracovníky lesní správy, kteří jim pomohou podle tohoto orientačního bodu pohřešovanou osobu nalézt," přidala další radu na houbařské cesty Brožová.

„Vyplatí se používat GPS lokátory osob – malá zařízení, která se vejdou do kapsy. Lokátory mají SOS tlačítka, které po stisknutí rozešlou na přednastavená čísla SMS s přesnou lokací. Houbaři by měli nosit výrazně barevné oblečení, které přiláká pozornost policistů při pátracích akcích," uzavírá policistka.