S celkově ´chvalitebnou´ se musí spokojit na vysvědčení od žáků deváté třídy Základní školy Hostouň tamní radní. Jedničky z oblasti životního prostředí a pomoci radnice škole jakž takž vyvážily na vysvědčení trojku, kterou radní obdrželi za chybějící vyžití pro věkovou skupinu hodnotitelů.

Hostouňským žákům chybí v jejich městě kino, jsou přesvědčeni o tom, že akce, které se v Hostouni konají, jsou určeny zejména pro starší občany, hlavně důchodce. Proto by přivítali například diskotéku. Děvčatům chybí kavárna, klukům zase internetová kavárna, kde by mohli na počítači hrát to, co jim nepovolí škola. Deváťákům by vyhovovala i posilovna. Poté, co by radní vše napravili, dostali by od žáků určitě za jedna.

Vysvědčení, které dali hostouňští deváťáci svým radním.

„Našim deváťákům se vůbec nedivím. V jejich věku jsem si taky přál, aby v mém městě byly pouťové atrakce 365 dní v roce, aby se v kině promítalo každý den a hlavně abych nemusel chodit do školy. Když požádají svoji oblíbenou ředitelku školy, ona jim jejich přání určitě zařídí. A já slibuji, že se u ní za deváťáky přimluvím,“ reagoval nejprve s humorem na výtky starosta Hostouně Miroslav Rauch.

Pak však začal vážně: „Většinou se, v případě toho, co podle deváťáků chybí, bohužel jedná o věci podnikatelské povahy, které městský úřad ani při dobré vůli nemůže zajišťovat. Tím se ale v žádném případě nebráníme spolupráci s potencionálními podnikateli, kteří by chtěli v těchto oblastech pomoci.“

Podle něj, pokud mají tito žáci opravdu zájem o kulturní vyžití, mohou se přihlásit na kulturní zájezdy, které pořádá město, základní i mateřská škola.

„V kalendáři kulturních a společenských akcí města je více než čtyřicet nabídek, z nichž si mohou žáci vybrat. Ne všechny jsou určené pro seniory,“ zakončuje Rauch.