VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hostouňští hasiči jezdí 36 let starým autem. Nyní jim svitla naděje

Hostouň /FOTO, VIDEO/ – Pokud by náhodou nedosáhli na dotaci, město se jim samo postará o pořízení nového vozu, který musí nevyhnutelně nahradit starou Avii.

30.1.2016
SDÍLEJ:

MILOŠ HUTKAY je nejen zastupitel, ale také velitel JPO2. Při čtvrtečním jednání zastupitelstva popsal situaci.Foto: Deník/Milena Cibulková

Doslova v hodině dvanácté byly přehodnoceny parametry dotace na hasičské vozy, díky které si mohou hasiči dopřát novější auta. To přivítali hostouňští hasiči, jejichž jednotka je zařazena do JPO2. Ve vozovém parku totiž mají 36letou Avii, za niž by potřebovali náhradu.

„Motor Avie už dosluhuje, co se týče karoserie, kabina je zrezivělá, v hrozném stavu. Velký problém jsou brzdy. Už se opakovaně stalo, že jsme měli problém projít technickou prohlídkou. Máme tady mladé hasiče a neradi bychom měli problém, až je povezeme na závody, či když my sami pojedeme k zásahu," prohlásil ve čtvrtek večer na jednání hostouňského zastupitelstva velitel JPO2 Miloslav Hutkay.

O novém voze pro hasiče se začalo hovořit v souvislosti s právě schvalovaným městským rozpočtem, při jehož přípravě byla na zmíněný vůz vyčleněna částka 700 000 Kč.

„O automobilu jsme se bavili ke konci loňského roku, předtím už v roce 2014. Tehdy jsem navštívil ředitele Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje pana Pavlase, jemuž jsem řekl, že potřebujeme nahradit starou Avii. Ptal jsem se, zda bude z jejich strany nějaká podpora. Požádal mne, abychom rok počkali, že se připravují jak evropské tak národní dotace na podporu hasičů. Loni pak byl zveřejněn dotační titul na nákup hasičské techniky," uvedl k záležitosti starosta města Miroslav Rauch.

AVIA HOSTOUŇSKÝCH HASIČŮ má skutečně svá nejlepší léta za sebou.

„Podle technické specifikace jsme však došli k závěru, že automobil, jaký můžeme pořídit za dotační peníze, našim hasičům nevyhovuje, protože se jedná pouze o devítimístný automobil určený k přepravě osob, ale holý, bez vybavení. My však potřebujeme, aby nahradil Avii, měl by tedy mít minimální vybavení. Hlavní omezení jsme viděli v jeho specifikaci, konkrétně omezení užitné hmotnosti do 3,5 tuny," uvedl Rauch.

„Výkon motoru byl navíc stanoven na 20 kW na 1 000 kg užitné hmotnosti, takže v podstatě třítunové auto by mělo 60 kilowatt, což je při odvozu devíti lidí a materiálu poněkud málo. Tenhle výkon má dnes téměř každé osobní auto," doplnil Rauch s tím, že proto zařadili 700 000 korun do rozpočtu s tím, že se peníze použijí na splátky či leasing.

„Dnes jsem byl na krajském úřadu, kde proběhlo proškolení k těmto dotacím. Náměstek pana Pavlase plukovník Bártek nám oznámil, že technická specifikace se změnila a bude možné žádat o dopravní automobil až do celkové hmotnosti 7,5 tuny. Je to novina a podstatná změna parametrů dotace," poznamenal starosta města s tím, že počká, až vše bude černé na bílém.

Z jednání hostouňského zastupitelstva.

Rauch se v Plzni dozvěděl, že přednost při přidělování dotací na dopravní automobil pro hasiče by měly mít obce a města s technikou starší 16 let.

„Když by se změnily parametry dotace, technická specifikace, byla by škoda nepožádat. Tím, že by se zvedla užitná hmotnost, byl by motor auta dostatečně silný," podotkl.

Hostouňští nyní musejí urychleně konat. „Jsme jedni z mála měst a obcí, kteří už na základě údajů v dotačním titulu mají na peníze nárok z důvodu stáří vozu, který má nové auto nahradit," říká.

Hostouňští by auto využili zejména při zásazích, které spočívají v likvidaci následků vichřice, jichž má JPO2 za rok nepočítaně, pomohlo by jim v rozsáhlém a členitém katastru města a spádových obcí, který se rozkládá na bezmála 40 kilometrech čtverečních, například i při sněhové kalamitě.

„Pokus auto budeme pořizovat, chceme, aby sloužilo zejména při zmíněných zásazích, na ty bude primárně určené. Samozřejmě bude možné použít je při ostatních zásazích i pro dopravu mladých hasičů. Dotace z evropských fondů je do výše 85 procent, národní dotace činí pět procent, z čehož je zřejmé, že by město jako zřizovatel dobrovolného hasičského sboru doplatilo zbývajících deset procent ceny vozu," referovat hostouňský starosta.

„Jsme v JPO2, kde je stanoven výjezd do 5 minut, přičemž musíme dojíždět i k větším zásahům. Když do Avie naskákalo šest chlapů a jelo se na dvojku Rybníky, museli chlapi málem auto tlačit. Motor Avie je na hraně, stejně tak její další součásti. Nevíme, kdy nám v naší kopcovité krajině udělá problém," připojili za hasičský sbor jeho starosta Josef Farkas a dále i Martin Lešek, kteří jsou zároveň hostouňskými zastupiteli.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
30.1.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Seniorská akademie přinese přednášky i kurz sebeobrany

Domažlice – Městská policie s Městskou radou seniorů připravují projekt Domažlická senior akademie.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Nádrže na domažlickém Cvičáku zachytí vodu v krajině

Domažlice – Nové vodní nádrže vzniknou v lokalitě bývalého vojenského cvičiště v prostoru nad baseballovým hřištěm.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení