„Liberecký kraj totiž řeší stejně jako Plzeňský kraj v loňském roce zrušení školního statku Frýdlant s.r.o. a jeho převedení na samotnou školu,“ řekl ředitel SOŠ a SOU Horšovský Týn Václav Švarc.

Zastupitelé Plzeňského kraje vloni rozhodli o zrušení Školního statku v Horšově a převedli ho na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště Horšovský Týn.

Hlavním důvodem podle vedení kraje bylo to, že statek byl zastaralý, měl nedostatečně udržované budovy, pouze jeden druh zvířat – skot, chyběli mu moderní technologie, a proto byl nevhodný pro svůj nejdůležitější účel – vzdělávání mladých lidí v zemědělských oborech.

Horšovskotýnská škola se pustila do postupného zvelebování statku. Škola navíc uspěla s projektem stavby nové stáje za 20 milionů pro 20 dojnic a další kategorie skotu (jalovice, telata). Supermoderní stáj bude mít například i robotické dojení a automatizované robotické krmení. Součástí bude i třída pro žáky a malá výrobna sýrů.

Návštěvu z Libereckého kraje tvořili náměstek hejtmana Petr Tulpa, krajský vedoucí odboru školství Leoš Křeček a vedení Střední hospodářské školy z Frýdlantu zastoupené ředitelkou Alenou Dvořákovou. Setkání se účastnila i náměstkyně hejtmana Plzeňského pro řízení resortu školství Ivana Bartošová a dále členové vedení odboru školství Plzeňského kraje.

„Všichni hosté si prošli areál našeho školního statku a velice se zajímali o fungování našich středisek,“ popsal Václav Švarc. „Nešetřili chválou a odjížděli s velkou inspirací,“ prohlásil a dodal, že horšovskotýnská škola jim byla doporučena Ministerstvem zemědělství ČR.