Hospoda je zejména na malých vesnicích místem, kde se lze scházet. Zjišťovali jsme, zda je skutečně tak důležitá pro život tamních obyvatel.

„To si pište! Hospodu se snažíme udržet. Momentálně ji má na starosti už rok jeden Ital,” říká starosta Mnichova Jozef Johánek s tím, že za poslední roky se v jejich obecní hospodě, kde je i společenský sál, vystřídalo několik nájemců.

„Ne, že bychom nebyli s předchozími nájemci spokojení, ale jsme malá ves a dnes už hospoda moc na obživu není. S ´naším Italem ´ je velká legrace. Umí česky, dokáže udělat v hospodě pohodičku a dokonce nám občas i něco dobrého uvaří. Dokáže udělat pěkně ostrá jídla, takže se pak směje, jak se nad talířem tváříme. Ale zasmějeme i my, když se mu v češtině podaří říct něco ´originálního´. Nedokážu si představit, kdyby hospoda nebyla otevřená, tam se probere opravdu všechno,” dodává Johánek.

V Koutě na Šumavě mají hospody hned dvě. „Dobře fungující hospoda je v obci dost důležitá. Lidé se sejdou, popovídají si, jak tvrdí můj manžel. A já se k tomu přikláním také, člověk se právě v hospodě dozví spoustu novinek,” říká místní Helena Klimentová.

Koutští mají tu výhodu, že si mohou pochutnat na pivečku, které je uvařené přímo v obci. „Bohužel tady nemáme pivovarskou hospodu, ale na koutském pivu si můžeme pochutnat v hospůdce Na Vobíralce,“ dodala Klimentová.

Stanětičtí jsou na tom trochu hůře. V obci hospodu nemají a pokud se chtějí sejít, musí se přemístit do Hříchovic, kde je jim k dispozici kulturní zařízení Dupárna, nebo do Oprechtic, kde hospoda dobře funguje, či do Hradiště do penzionu U Lenina.

„Hospoda v obci je určitě dobrá věc. Otázka je ale, kdo se jí ujme, protože dnes už venkovská hospoda nikoho neuživí. Samozřejmě, kde funguje, tak se lidé zřejmě mnohem víc scházejí. Hospoda bývala, je a bude místem, kde se živě diskutuje nad jakýmkoliv problémem a člověk se tam dozví i spoustu novinek,“ řekla Hanka Hoffmannová ze Stanětic.

Bez tradiční hospody se musejí obejít i v Křenovech, kde si však vystačí s tamní hasičskou klubovnou. „Ona by pro nás nějaká velká hospoda byla zbytečná,“ myslí si křenovská hasička Lenka Volkmannová. „Náš klub nám hospodu zcela nahradí,“ dodává.

Hasičský klub není vyhrazen pouze pro členy dobrovolného sboru, zavítat do něj může i veřejnost. „On je stejně skoro každý Křenovák hasičem,“ směje se Volkmannová.

Klubovna v obci funguje už šestým rokem a Křenovští tam pravidelně pořádají spoustu akcí, například také turnaje v šipkách či pivní večer. Na 3. prosince chystají Mikulášskou nadílku spojenou se zdobením stromečku a poprvé se v klubovně bude letos konat na Silvestra i veřejná oslava.

Podle Volkmannové klub obyvatele stmeluje a život v Křenovech by si bez něj nedokázala představit.

„Je důležité, že se máme kde sejít, popovídat si, do klubovny zajde každý, kdo chce s něčím pomoci nebo poradit. U piva se tam vždycky domluví spousta důležitých věcí,“ zakončila hasička.

Podobnou zkušenost má hospodská, prodavačka, velitelka hasičů i starostka Pelechů v jedné osobě Hana Váchalová:

„Hospoda je skutečně místem, kde ves žije. I mně jde o to, aby tu obojí bylo zachováno – krám i hospoda.”

(přispěli: bau, seb)