Pokud náhodou ve čtvrtek odpoledne narazíte v zámeckém parku na dvojici postav s oranžovými baťůžky, pravděpodobně jste potkali pracovníky terénního programu Centra protidrogové prevence a terapie.

Ti působí v Horšovském Týně již od ledna. Město účastí v projektu reagovalo na problémy s uživateli drog, kteří se stahovali zejména do parku a kvůli nimž tam dokonce byly v minulosti odstraňovány keře, které sloužily narkomanům jako ´útočiště´ a ve kterých po nich zůstávaly i použité stříkačky a jehly.

„Nejdříve jsme monitorovali situaci ve městě, ptali jsme se na klíčových místech, jako je například lékárna, a všude jsme se dozvídali, že situace je špatná,“ popisuje koordinátorka programu Klára Šalomonová s tím, že nejčastěji užívanou drogou je pervitin.

Podle ní se ale situace vyvíjí k lepšímu a Horšovský Týn je na tom v porovnání s ostatními městy relativně dobře.

„Zatím zde ještě získáváme důvěru lidí, ale máme pozitivní ohlasy a lidé se s námi baví,“ říká Šalomonová a dodává, že se na ně obrací především rodiny a známí uživatelů drog.

„Chodíme do parku a na sv. Annu jednou za 14 dní, aktivně vyhledáváme a oslovujeme potecionální klienty, informujeme je o užívání drog, o závislosti a o službách, které poskytujeme,“ vysvětluje pracovnice. Mezi ty patří například výměna injekčního materiálu, zprostředkování léčení, testy na HIV nebo žloutenku či poradenství narkomanům i jejich blízkým. To vše anonymně a zdarma.

Město hradí náklady na provozování programu ve výši 25 tisíc korun ze svého rozpočtu.

„Není to mnoho peněz a pokud program přinese nějaké zlepšení, chtěli bychom v něm pokračovat,“ doplnil na závěr místostarosta Horšovského Týna Václav Mothejzík.