Na nádraží v Horšovském Týně se tuto sobotu bude konat tematický Den se železnicí. Oslavu lze v této době vnímat i jako labutí píseň železnice v Horšovském Týně.

Plzeňský kraj totiž připravuje od poloviny prosince výrazné omezení železniční dopravy, která podle něj není výnosná z důvodu malého počtu cestujících a souběžné autobusové dopravy.

Jedno z nejvýraznějších omezení se přitom bude týkat železničního provozu mezi Staňkovem, Horšovským Týnem a Poběžovicemi. Na trati mezi Horšovským Týnem a Staňkovem přestanou vlaky v pracovní dny jezdit úplně, zůstane jen víkendový provoz. „Během Dne se železnicí bychom proto také chtěli symbolicky pohřbít lokomotivu. Rušení spojů je vysloveně nešťastné, ale když už se s tím nedá nic dělat, můžeme se u toho alespoň zkusit zasmát," poznamenal starosta Horšovského Týna Josef Holeček. Dodal však, že i jako krajský zastupitel se chce záležitosti rušení spojů ještě věnovat.

„Samotný Den se železnicí je výjimečná událost, naposledy se podobný den konal v roce 2000 u příležitosti výročí 100 let nádraží v Horšovském Týně," poznamenala vedoucí městského kulturního zařízení Leona Císlerová.

Největším lákadlem sobotní akce, kterou pořádají České dráhy ve spolupráci s Městem Horšovský Týn, jsou vyjížďky zvláštním nostalgickým vlakem s parní lokomotivou 354.1 v čele. Ten bude jezdit na trasách Staňkov – Horšovský Týn – Poběžovice od půl desáté ráno do půl páté odpoledne.

Na návštěvníky však čeká také svezení na historické šlapací drezíně, ukázka doplňování uhlí, výstava o historii železnice v bývalém služebním voze, modelové kolejiště a občerstvení v barovém voze Bambistro.

Do doprovodného programu se zapojí i horšovskotýnský divadelní soubor, vystoupí kapely Vysoká tráva a Stavovanka.

Cestující s jízdenkou ze zvláštního vlaku navíc získají zvýhodněné vstupné do horšovskotýnského zámku.