Obyvatelé Horšovského Týna mají po dvanácti letech nového starostu. Stal se jím dřívější místostarosta Václav Mothejzík.

Nové zastupitelstvo ho zvolilo v pondělí odpoledne na svém ustavujícím zasedání.

ODS se sice pokusila navrhnout dosavadního starostu Josefa Holečka, nová trojkoalice (Nezávislí Horšovský Týn, Sdružení nezávislých kandidátů pro H. Týn a ČSSD) však měla navrch a devět z šestnácti přítomných zastupitelů zvedlo ruku pro Mothejzíka ze Sdružení nezávislých kandidátů.

Zatímco v dosavadním vedení města působili dva neuvolnění místostarostové, nové zastupitelstvo si zvolilo jednoho uvolněného místostarostu. Stal se jím David Škopek, lídr sdružení Nezávislí.

Zbylými třemi členy pětičlenné rady města se stali Jaroslav Vlasák ze SNK, Ladislav Walter z ČSSD a Petr Lahoda z Nezávislých.

Na zasedání v horšovskotýnském kinosále se sešlo 16 ze 17 zastupitelů. V nově zvoleném zastupitelstvu však došlo ke změně – dřívější 1. místostarosta Luděk Thomayer z kandidátky Volba pro město Horšovský Týn, který v letošních volbách získal 326 hlasů, na post zastupitele v novém vedení města rezignoval. Na jeho místo nastoupila náhradnice Renata Karbanová.

„Odevzdáváme město v dobrém finančním stavu. Máme na několika účtech 65 milionů, a i když všechny tyto peníze nemůžeme proinvestovat, máme velkou rezervu," prohlásil závěrem končící starosta Holeček. Připomenul ale i to, že město musí vracet státu desetimilionové penále za bytový dům (splacena je nyní polovina) a že město bude splácet akci Čistá Radbuza až do roku 2021.

Holeček popřál staronovému vedení radnice, aby splnilo většinu cílů, se kterými šlo do voleb, a poděkoval voličům. „I těm, co mi hlas nedali. Umožnili mi tak, abych se znovu zapojil do běžného života, odpočinul si, měl čas na svoji rodinu a konečně si vzal taky nějakou dovolenou," dodal.

Poděkování odcházejícímu starostovi vyjádřili také ostatní zastupitelé a samozřejmě i Václav Mothejzík, nový starosta Horšovského Týna pro následující čtyři roky.