V Horšovském Týně se zformovala koalice, která bude následují čtyři roky vládnout městu.

Nejvíce hlasů ve volbách získalo sdružení Nezávislí Horšovský Týn (4 mandáty) a těsně za ním skončilo Sdružení nezávislých kandidátů pro H. Týn (rovněž 4 mandáty).

Obě sdružení se nyní dohodla na spolupráci a přizvala ČSSD (2 mandáty). Trojkoalice tak obsadí deset křesel v sedmnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou města by se na základě jednání měl stát Václav Mothejzík, dosavadní místostarosta a lídr Sdružení nezávislých kandidátů.

„S průběhem jednání můžeme být myslím spokojeni. Naše dvě strany mají dosti podobný volební program, takže jsme se shodli na většině důležitých bodů, a ČSSD se nás rozhodla podpořit," uvedl lídr vítězných Nezávislých David Škopek. Ten by měl usednout v křesle místostarosty.

Posty radních města by měli obsadit Petr Lahoda (Nezávislí H. Týn), Jaroslav Vlasák (Sdružení nezávislých kandidátů pro H. Týn) a Ladislav Walter (ČSSD).

Nejvíce hlasů od voličů dostal stávající starosta Josef Holeček z ODS, který však kvůli nové koalici zřejmě přijde zkrátka, v těsném závěsu pak byli Petr Lahoda a Václav Mothejzík.

Spokojenost s výsledky jednání jsou potvrdili i Nezávislí.

„Průnik našich volebních cílů byl téměř stoprocentní a neobjevila se žádná výrazná překážka," uvedl lídr a budoucí starosta Mothejzík.

Společně by se tak vedení města mohlo pustit do řešení problematiky využití staré školy, přípravy stavebních parcel, vybudování bydlení pro seniory, zvýšení bezpečnosti, počtu parkovacích míst, podpory cestovního ruchu a spolupráce se zámkem a mnoha dalšího. Budoucí zastupitelé také vědí, jak moc si Horšovskotýnští přejí mít vlastní koupání, lepší než na Podhájí.

„Víme, že není nereálné vyřešit to vybudováním nějakého krytého koupaliště či bazénu. Už nějakou dobu se tím zabýváme," poznamenal Mothejzík.

Zvolení zastupitelé:

Nezávislí Horšovský Týn
1. David Škopek, 36 let, ekonom, účetní, 342 hlasů, 2. Ing. Petr Lahoda, 39 let, geodet, 487 hlasů, 3. MUDr. Ondřej Plášil, 31 let, zubní lékař, 467 hlasů, 4. Mgr. Julie Filipová, 40 let, advokátka, 463 hlasů

Sdružení nezávislých kandidátů pro Horšovský Týn
1. Václav Mothejzík, 49 let, technik, 481 hlasů, 2. Pavel Svojanovský, 38 let, vedoucí K+B, 447 hlasů, 3. Ing. Jaroslav Vlasák, 46 let, zástupce lesního správce, 421 hlasů, 4. Milan Leroch, 46 let, živnostník, 417 hlasů

Občanská demokratická strana
1. Ing. Josef Holeček, 55 let, starosta, 488 hlasů, 2. Zdeněk Křivka, 60 let, jednatel společnosti, 393 hlasů, 3. Ing. Jiří Jánský, 58 let, geodet, 386 hlasů

Volba pro město Horšovský Týn a nezávislí kandidáti
1. Mgr. Luděk Thomayer, 60 let, učitel, 326 hlasů, 2. Iva Peteříková, 45 let, zdravotní sestra, 359 hlasů

Komunistická strana Čech a Moravy
1. Ing. Lubomír Porvich, 52 let, technik, 283 hlasů, 2. Marie Hánová, 64 let, dělnice, 239 hlasů

Česká strana sociálně demokratická
1. Oldřich Vejvoda, 56 let, restaurátor, 325 hlasů, 2. Ing. Ladislav Walter, 49 let, manager, 309 hlasů