Schvalovat ho budou tamní zastupitelé koncem měsíce. Program je každoročně dotován státem, Horšovskotýnští pro něj letos získali 1 milion 230 tisíc korun, 900 tisíc investují do památkové rezervace sami.

„V loňském roce se realizovaly zejména opravy městských objektů, především míčovny, proto bychom se letos chtěli zaměřit i na objekty soukromých vlastníků. Mělo by jít o devět měšťanských domů, kdy bychom jejich vlastníkům mohli přispět na opravy střech, fasád, oken a podobně,“ vysvětlil místostarosta města Luděk Thomayer s tím, že na takových opravách se finančně podílí město, stát i vlastník domu.

Horšovskotýnští však chtějí letos dokončit i opravy unikátní renesanční míčovny v areálu zámeckého parku, která dlouhá léta chátrala a při jejíchž opravách se již proinvestovaly přibližně 4 miliony korun, z toho 2,5 milionu z rozpočtu města. „Hlavní budova má již hotové statické zajištění, vloni zde proběhla výměna krovu a střešní krytiny. Letos bychom chtěli dokončit přístavek na východní části budovy, kde je potřeba provést statické zajištění a rovněž vyměnit krov a krytinu,“ popisuje Thomayer s tím, že by opravy mohly přijít na přibližně 850 tisíc korun, přičemž zhruba 350 tisíc by dotoval stát. „Jde nám hlavně o to, aby míčovna už dál nechátrala. Když se tyto práce dokončí, bude už zcela zajištěná. Bude zachráněná a pak můžeme začít rozhodovat o tom, jak míčovnu nejlépe využít,“ zakončil místostarosta.